Rzemieślniczka

Długo nie udawało się nam spotkać. A gdy już do spotkania doszło, żałowałam, że tak późno. Katarzyna Wójcik jest projektantką i… złotniczką. Skończyła projektowanie biżuterii i form złotniczych na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Każda praca wychodzi prosto spod jej ręki. Zero masowej produkcji. Potrzeba na to czasu, cierpliwości i jak najlepszych surowców. Dlatego June Design to złoto i srebro. „Zero półfabrykatów” – czytamy w opisie produktów. I rzeczywiście, zarówno bigle kolczyków jak i drobne łańcuszki są wykonane przez autorkę. Oczywiste? Spójrzcie wokół, zorientujecie się, że niekoniecznie.
W 2010 roku wzięła udział w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej „Minimum” organizowanym przez Galerię Sztuki w Legnicy. Zgłoszono dwieście siedemdziesiąt prac z trzydziestu krajów. Katarzyna wygrała. Nagrodą był kilogram srebra. Nie miała wątpliwości, co z niego powstanie.
Projekty są nietypowe, inne niż wszystko, z czym do tej pory się spotkałam. Z jednej strony oszczędne w formie, z drugiej jednak pełne nieoczywistych detali. Białe złoto ciosane jak kawałek drewna, kawałki srebra cięte w ostre formy (punktem wyjścia kolekcji są lodowce, stąd nazwa „The tip of the iceberg”). Powierzchnia jest szlifowana tak, by nam, laikom, dawała wrażenie nieoszlifowanej. Doskonale niedoskonała – takie było moje pierwsze wrażenie (to komplement, wciąż aktualny).
june design (7)
june design (5)
june design
june design (2)
june design (3)
june design (4)
june design (6)
june design (8)
june design (9)
june design (10)

Zdjęcia: June Design

1 Comment

  • Magda
    Posted 13 grudnia 2013 12:21 0Likes

    Łódzkie ASP wydało jeszcze jedną zdolną dziewczynę- Dorotę Tomaszewską.
    A projekty pani Katarzyny znakomite 🙂

Leave a Reply