Eternal

Tak jak król Midas zmieniał wszystko w złoto, tak Anna Orska wszelkie napotkane rzeczy zamienia w biżuterię. Gdy rozmawiałam z nią pół roku temu, prezentowała kolekcję „Craft” – owoc współpracy z Manufakturą Bolesławiec. W międzyczasie idee projektantki powędrowały w kosmos, by wylądować wśród marokańskich mozaiek i dalekowchodnich symboli. Nic nie jest dosłowne, jak zawsze w przypadku Orskiej. To, co kolorowe i krzykliwe, przeniesione zostało na chłodny metalowy fundament. Motyw wycinanki nabiera orientalnego charakteru, nie ma potrzeby, by dodatkowo go zabarwiać. Niezwykle ozdobny, misternie i doskonale ukształtowany (nie próbuję sobie nawet wyobrazić, w jaki sposób powstawał), zebrany w całość wspólnym mianownikiem nieskończoności.
Eternal może być zarówno zbiorem tajemniczych amuletów, jak i po prostu piękną i niebanalną biżuterią. Wybór projektantka pozostawia odbiorcy, przywołując oczywiście baśnie, zagadki i labirynty. Elementy te widzę jako udaną część filmowego kostiumu (tytuł produkcji do wyboru), ale też dnia naszego powszedniego. Świetnie zostało przemyślane stopniowanie wielkości i trudności poszczególnych bransoletek, kolczyków i naszyjników. Od całkiem zgrabnych i niewielkich po spektakularnie ozdobne – a nawet te nie epatują przesadą. Z każdą kolejną kolekcją Anna Orska prezentuje kunszt, o którym nawet nie marzę. Bo nie wyobrażam sobie, że coś takiego może istnieć. Gdyby każdy posiadał taką wyobraźnię, jak ona, świat byłby jeszcze piękniejszy.
EA38_380_(1)
Orska Eternal
Orska Eternal (2)
Orska Eternal (3)
Orska Eternal (4)
Orska Eternal (5)
Orska Eternal (6)
Orska Eternal (7)
Orska Eternal (8)
Orska Eternal (9)
Orska Eternal (10)
Orska Eternal (11)
Orska Eternal (12)

Zdjęcia: ORSKA

3 Comments

 • Zenka
  Posted 27 marca 2014 10:38 0Likes

  Piękne wyroby, rzeczywiście wyobraźnia przy tworzeniu czegoś takiego musi być olbrzymia!

 • kasica
  Posted 28 marca 2014 12:06 0Likes

  Piękne, fantastyczne rzeczy, jak to się mówi – kupowałabym, tylko jest jeden problem: brak informacji na stronie. Jaki jest obwód bransoletek, długość naszyjników, wymiary kolczyków? Z czego są zrobione? Z jakiego metalu są bigle, czy rzeczy „złote” są pozłacane? Trudno się zdecydować na rzecz za kilkaset zł bez takich informacji…

 • kasica
  Posted 10 kwietnia 2014 19:31 0Likes

  Widzę, że dokładniejsze opisy już się pojawiły. Dziękuję 🙂

Leave a Reply