Great Expectations

Tytuł najnowszego dzieła Bereniki Czarnoty świetnie się wpisuje w mój obecny nastrój. Wielkie nadzieje. Świetna powieść, kilka całkiem przyjemnych ekranizacji, a także ostatnie rozczarowania wyczerpująco tu opisane. Expectation to jednak bardziej oczekiwanie niż nadzieja, przynajmniej w tłumaczeniu literalnym na nasz melodyjny język. Czego oczekujemy od Bereniki? Dzianiny, oczywiście. I to takiej z prawdziwego zdarzenia. Swetrów, tunik i czapek ręcznie robionych na drutach o najróżniejszej grubości. Od tego zaczęła i trudno mi sobie wyobrazić, żeby kiedykolwiek porzuciła tę ideę. To tak jakby nagle Missoni czy Sonia Rykiel przerzucili się w stu procentach na tkaniny.

Choć jednocześnie projektantka z powodzeniem zapełnia wolne miejsca kolekcji innymi materiałami. I potrafi żonglować wzorami jak mało kto. Zawsze znajdzie się jakiś charakterystyczny akcent. Wiosną zaskoczyły czerwone kleksy na błękitnym tle. Na łódzkich pokazach – plemienne geometryczne grafiki. Aktualnie powraca delikatna krata oraz miły dla oka graficzny kwiatowy deseń. Ale najbardziej zapadają w pamięć przeskalowane sploty – zwłaszcza te w różnych odcieniach różu. Przyszedł czas na przerwę w podróży. Jesień pełna jest otulających i niemalże nasennych elementów. Bo miękki mięsisty sweter plus wygodna kanapa równa się drzemka. W miejscu osadzają kolekcję typowo miejskie rozwiązania. Tweedowe sploty, cienki denim, klasyczny beż (na płaszczu, a jakże) czy srebrna połyskująca skóra.

Wracając do oczekiwań, chciałabym mieć Berenikę Czarnotę tu, w Polsce, nie tylko w sieci. Wyobrażam sobie jej butik w jakimś przyjemnym miejscu, niekoniecznie warszawskim. Prezentacje jej prac co sezon, raczej w kameralnym gronie, niekoniecznie przy szampanie i babeczkach. Bo ma ona sporo do powiedzenia, nie tylko poprzez ubrania. Jest konsekwentna, a jednocześnie wciąż poszukuje czegoś nowego. Być może właśnie dlatego wciąż zachwyca i nigdy się nie nudzi.

Great Expectations Berenika Czarnota (10)
Great Expectations Berenika Czarnota (8)
Great Expectations Berenika Czarnota
Great Expectations Berenika Czarnota (2)
Great Expectations Berenika Czarnota (9)
Great Expectations Berenika Czarnota (6)
Great Expectations Berenika Czarnota (3)
Great Expectations Berenika Czarnota (7)
Great Expectations Berenika Czarnota (4)
Great Expectations Berenika Czarnota (5)

Fot. Agnieszka Kulesza & Lukasz Pik
Makijaż: Firma Kokarda Makeup
Modelka: Olga / Mango Models

7 Comments

 • modologia
  Posted 1 listopada 2014 11:48 0Likes

  Co za fantastyczne czapy! Szalony Kapelusznik byłby zachwycony 🙂

 • Michał zaczyński
  Posted 1 listopada 2014 12:41 0Likes

  Jest świetna!

 • El
  Posted 1 listopada 2014 23:30 0Likes

  Podoba mi się absolutnie wszystko, ale koszula w kratę skradła moje serce i właśnie zakupiłam:) Dzięki, ze trzymasz rękę na pulsie i pokazujesz tu takie rarytasiki!

 • Kayka
  Posted 2 listopada 2014 00:52 0Likes

  Jestem zakochana w przeskalowanych splotach swetrów i wystarczy, że jak na nie spojrzę to jest mi ciepło i miękko, ach, jakże bym to nosiła! Całą zimę i dalej! Fantastyczne

 • mim_m
  Posted 7 listopada 2014 10:55 0Likes

  Projekty Bereniki Czarnoty są jak zwykle bardzo piękne, cieszy mnie dbałość o materiały i wykonanie. Ale przeskalowane włóczki, z których zrobione są swetry są bardzo trudne do noszenia, wyglądają świetnie przede wszystkim na osobach bardzo młodych i bardzo szczupłych. A one zwykle jeszcze nie mają pieniędzy na tak dobrą dzianinę…

Leave a Reply