BLGR

Półtora roku temu powrócił z nową marką. Nie baczy na aktualny sezon, nie wyskakuje z lodówki. Tworzy po cichu, po cichu też wypuszcza kolejne jej części. Druga odsłona BLGR ciągnie w stronę eksperymentu. Bo o ile poprzednio odcinał się od jakichkolwiek symboli, o tyle obecnie postanowił niewerbalnie zabrać głos. O kim mowa? O Konradzie Parolu, z którym przy okazji pierwszej kolekcji miałam okazję przeprowadzić długą rozmowę (przeczytajcie, warto – poznacie wszystko, co o BLGR wiedzieć trzeba).

BLGR WIOSNA
Na kanwie pozornie prostych form sportowych przekazuje coś więcej niż tylko ciuchy na kolejny sezon. Dla Konrada moda jest jedną z dziedzin sztuki, choć jak sam mówi, w Polsce wciąż jeszcze niedocenianą w tym aspekcie. Stąd pomysł na współpracę z Pawłem Androsiukiem, młodym projektantem i grafikiem, który stworzył niepokojący, choć zabawny zarazem portret… Putina zdobiący bluzę. Putin jest warstwowy niczym matrioszka, a na czubku jego głowy widnieją rogi z serdelków. „Nie chcę, żeby to co robię, sprowadzało sie tylko do długości rękawów, suwaków i podszewki w kropki. To taki trochę mój prywatny manifest, miejsce, w którym mogę powiedzieć, co myślę, zabrać głos w ważnej sprawie wykorzystując narzędzia, jakimi posługuję się w pracy. A że lubię się śmiać i nie lubię, jak moda traktowana jest tak strasznie poważnie, spróbowałem zaryzykować i wypuscic bluze z Putinem” – mówi projektant. I tak stara dobra sztuka karykatury zaistniała w nieczęstej dla siebie postaci.
Ale druga kolekcja BLGR to nie tylko Putin i serdelki (choć właśnie to zwraca uwagę w pierwszej kolejności). Otrzymujemy kolejną porcję funkcjonalnych i świetnie skonstruowanych ubrań. Choć nie przepadam za sformułowaniem, „miejski uniform” pasuje tu jak ulał. Asortyment znacznie się poszerzył, to już nie tylko kilka fasonów w różnych opcjach kolorystycznych, ale pełna (choć nie nadmiernie rozbudowana) wizja. Konrad nie ucieka od kolorów wszechobecnych i opatrzonych. Mam mieszane uczucia. Z jednej strony czerń i szary melanż – to jest, było i będzie. Z drugiej, czy tylko z tego powodu projektant ma rezygnować z własnej wizji i na siłę wciskać neonowy róż czy kolor roku wg Pantone? No właśnie.

BLGR WIOSNA (2)
BLGR WIOSNA (3)
BLGR WIOSNA (4)
BLGR WIOSNA (5)
BLGR WIOSNA (6)
BLGR WIOSNA (7)
BLGR WIOSNA (8)
BLGR WIOSNA (9)
BLGR WIOSNA (10)
BLGR WIOSNA (11)
BLGR WIOSNA (12)
BLGR WIOSNA (13)
BLGR WIOSNA (14)

Fot. Krzysztof Wyżyński
Modele: Ala / Gaga Models, Mateusz K / Mango Models

4 Comments

 • El
  Posted 9 marca 2015 23:31 0Likes

  Kogoś tu chyba mocno „inspiruje” Alexander Wang…

  • harel
   Posted 10 marca 2015 15:46 0Likes

   Bo kogoś mocno inspirują uniformy wojskowe w ogóle 🙂

 • krawcowa
  Posted 10 marca 2015 15:03 0Likes

  To realizacje na poziomie studenta 1go roku ubioru.

  • harel
   Posted 10 marca 2015 15:47 0Likes

   Poproszę nazwiska, telefony i adresy, bo chętnie bym tu o nich napisała 😉

Leave a Reply