Horror!Horror!

Jak ugryźć styl retro, żeby nie zostać posądzonym o zbudowanie kolekcji na modelach z lumpeksu? To proste. Należy naśladować Natalię Olgę Mikołajewską, twórczynię marki Horror!Horror!. W 2012 roku postanowiła wcielić w życie własne fascynacje i odkryć na nowo poprzednie dekady.

Horror!Horror!
Projektantka daleka jest od dosłownych nawiązań. Inspiruje się konkretnym stylem, ale transponuje go na nasze czasy (zresztą gdyby miała przenieść kroje z lat pięćdziesiątych co do centymetra, nawet najszczuplejsza kobieta nie dopięłaby się w talii, ot, żart ewolucji, mało śmieszny). Nie jest zainteresowania szyciem „na skróty”, nie obchodzi z daleka fasonów wymagających solidnego krawieckiego przeszkolenia. To ubrania wykonane z dbałością o każdy szczegół, a także wyraz tęsknoty za czasami, w których podchodziło się do mody w znacznie bardziej refleksyjny sposób. W zwolnionym tempie, z szacunkiem dla pracy. Ubrania przygotowywało się na znacznie dłużej niż jeden sezon, moda nie pędziła jak szalona, więc dobre wykonanie było normą. Te normy utrzymuje Natalia, choć na polskim rynku łatwo nie jest. Ale ona woli cierpliwie poczekać na tych, którzy docenią, zamiast obniżać poziom i sprzedawać wszystko jak leci. Chwała jej za to.
Twarzą (i ciałem) kolekcji została Agata Trzebuchowska. Jeśli istnieje coś takiego jak „niemedialna aktorka”, na pierwsze miejsce listy należałoby wpisać właśnie ją. Idealnie wpisała się w estetykę marki, kobiecą, nieco tajemniczą, lekko przewrotną. Raz kryje się za ciemnymi okularami, innym razem robi głupią minę. Zdjęcia autorstwa Mateusza Nasternaka przywołują klimat dawnego Hollywood. Kolory tła świetnie korespondują z mocnymi deseniami i fakturami projektów. Kwiaty, ważki, motyle – mogłyby zagrać główną rolę zarówno w filmie kostiumowym, jak i akcji toczącej się obecnie.
Ubrania Horror!Horror! można kupić w Warszawie w butiku Ptasia 6, Fu-Ku we Wrocławiu oraz w Showroomie.
Mateusz Nasternak 01
Mateusz Nasternak 02
Mateusz Nasternak 03
Mateusz Nasternak 04
Mateusz Nasternak 05

Fotograf: Mateusz Nasternak
Modelka: Agata Trzebuchowska
Makijaż: Gosia Sulima
Włosy: Adrian Lasota
Asystent fotografa: Kuba Zawadzki, Tomek Mikołajewski

4 Comments

 • k
  Posted 15 lipca 2015 15:00 0Likes

  Jaka piekna sesja! 🙂

 • Rebecca Sharp
  Posted 15 lipca 2015 20:51 0Likes

  Masz racje – Agata Trzebuchowska znakomicie pasuje to tych stylizacji. Co do lat 50tych to widać powiew świeżości w tych stylizacjach. Dół jakby żywcem ściągnięty (ta długość i wzory). Natomiast góra jest bardzo nowatorska. I to właśnie nadaje tej kolekcji świeżość.

 • Magda
  Posted 21 lipca 2015 12:02 0Likes

  wow! Świetna kolekcja! Uwielbiam taki styl retro ale właśnie wtedy kiedy nie zalatuje takim lumpeksem 😉 Zgadzam się, że Agata Trzebuchowska idealnie sprawdziła się jako modelka, wygląda jakby zjawiła się u nas z lat 80′. Niebieską sukienkę z drugiego zdjęcia chcę mieć – koniecznie! Pozdrawiam gorąco!

 • Aśka
  Posted 11 sierpnia 2015 21:15 0Likes

  Świetny pomysł z zaangażowaniem Agaty Trzebuchowskiej jako modelki, jest w niej jakaś magia, która tworzy wokół ubrań klimat tajemniczości. Niebieska sukienka! Cudo!

Leave a Reply