Detal za detalem

Oto dowód, że nie wszystkie marki luksusowe w Polsce albo zjadają swój ogon, albo kończą w atmosferze afery i niezliczonych pomówień. Owszem, nie jest to dowód jedyny, lecz jeden z piękniejszych i w dodatku oczekujących na publikację skandalicznie długo. Co oznacza tylko jedno. Marka jest przygotowana do światowej ekspansji, za moment w Paryżu zaprezentuje wiosnę. Tymczasem…

MAGDA BUTRYM JESIEN 2015 (7)
Magda Butrym. Pod własnym nazwiskiem zadebiutowała rok temu, o czym zresztą pisałam już tutaj (a powtarzać się nie ma sensu). Być może na odzew naszych hermetycznych mediów musiałaby czekać dłużej, na szczęście z pomocą przybyła Kim Kardashian, a raczej dolna połowa jej ciała obleczona w spódnicę ręcznie wyplecioną ze skórzanych pasków. Zgrabnie ominęłam ten temat poprzednio, muszę jednak go poruszyć, bo czy istnieje lepsza promocja w tym naszym małym światku niż zaistnienie na ciele zagranicznego celebryty (nawet pośledniego, ale jednak celebryty)? To pytanie retoryczne. Do sedna. Kim czy nie Kim, ta marka to najwyższa półka. Już w poprzednim sezonie Magda Butrym rozwinęła skrzydła, ale to, co dzieje się teraz, rozwala na łopatki.
Ideą projektantki jest kultywowanie polskiego rzemiosła. Kto jednak przypuszcza, że w jakikolwiek sposób łączy się to z nieco przykurzonym światem, nie nadążającym za modą w żaden sposób, bardzo się zdziwi. Ręcznie tkane spódnice i żakiety, ręcznie wycinane detale, pleciona skóra, specjalne okucia – elementy, z których powstaje nieduża liczba egzemplarzy unikatowych, powstają w polskich warsztatach umiejscowionych na Podhalu, w okolicach Nowego Targu, na Śląsku i w Warszawie. Jednym z motywów przewodnich została pięcioramienna gwiazda. Pojawia się jako aplikacja na plecach skórzanej kurtki (oczywiście odpowiednio misternie wpleciona), a także główny element składowy spódnic i sukienek, łączony za pomocą metalowych nitów (niektóre z gwiazdek zostały dodatkowo ręcznie ozdobione koralikami i cekinami). Ponieważ całość jest mocno (i nawet całkiem dosłownie) osadzona w latach siedemdziesiątych, nie mogło zabraknąć akcentów folkowych. To jednak dyskretne nawiązania, kunsztowne i ze smakiem – dziergane na drutach bluzki i sukienki przeplatane aksamitką czy rzemyki wplatane w łączenia skór jak w góralskich kierpcach. Artyzm tych projektów przyprawia o zawrót głowy.
Momentami ciężko mówić o krawiectwie, bo ani igła, ani nitka (ani tym bardziej maszyna) po prostu nie są potrzebne. Jest jednak obecne i pomiędzy splotami, gwiazdami a oczkami pojawiają się dość powściągliwie skrojone ubrania, wyrażające szacunek dla form, których od lat nie trzeba udoskonalać. To wyważone projekty, przeciwwaga dla rzemieślniczego odlotu. Czarna wełniana marynarka, spodnie z prostymi nogawkami, jedwabna bluzka z żabotem czy aksamitny garnitur. Kolory przyjemnie wprowadzają w nową porę roku. Oczywistą czerń okalają fiolety, ciepłe rudości, bordo, tweedowe brązy i szarości oraz elektryzujący kobalt. Deseni minimum – pasy graficzne i zwierzęce uzupełniają jednokolorową, lecz pełną różnorodnych faktur historię.
Cała sesja została utrzymana w klimacie sprzed lat czterdziestu. Modelka spokojnie mogłaby mieć twarz Jane Birkin, Julie Christie czy Anity Pallenberg. Fryzura, makijaż i dodatki nawet nie sugerują, a bezpośrednio przenoszą w czasie. Próbowałam się doszukać choć jednego elementu, do którego można by się przyczepić, ale nie ma go. Jesień według Magdy Butrym jest w każdym calu perfekcyjna.

MAGDA BUTRYM JESIEN 2015 (2)
MAGDA BUTRYM JESIEN 2015
MAGDA BUTRYM JESIEN 2015 (28)
MAGDA BUTRYM JESIEN 2015 (27)
MAGDA BUTRYM JESIEN 2015 (26)
MAGDA BUTRYM JESIEN 2015 (25)
MAGDA BUTRYM JESIEN 2015 (24)
MAGDA BUTRYM JESIEN 2015 (23)
MAGDA BUTRYM JESIEN 2015 (22)
MAGDA BUTRYM JESIEN 2015 (20)
MAGDA BUTRYM JESIEN 2015 (19)
MAGDA BUTRYM JESIEN 2015 (18)
MAGDA BUTRYM JESIEN 2015 (17)
MAGDA BUTRYM JESIEN 2015 (16)
MAGDA BUTRYM JESIEN 2015 (15)
MAGDA BUTRYM JESIEN 2015 (14)
MAGDA BUTRYM JESIEN 2015 (13)
MAGDA BUTRYM JESIEN 2015 (12)
MAGDA BUTRYM JESIEN 2015 (11)
MAGDA BUTRYM JESIEN 2015 (10)
MAGDA BUTRYM JESIEN 2015 (9)
MAGDA BUTRYM JESIEN 2015 (8)
MAGDA BUTRYM JESIEN 2015 (6)
MAGDA BUTRYM JESIEN 2015 (5)
MAGDA BUTRYM JESIEN 2015 (4)
MAGDA BUTRYM JESIEN 2015 (3)

Zdjęcia: Adam Pluciński / Move Pictures
Dyrektor artystyczna: Jolanta Aerts / jaerts.com
Modelka: Kat Hessen / Elite Paris
Makijaż: Wilson / Warsaw Creatives
Włosy: Michał Bielecki / Warsaw Creatives
Scenografia: Witalis
Produkcja: Warsaw Creatives
Asystenci fotografa: Szymon Gosławski, Szymon Fit
Postprodukcja: Final Touch

2 Comments

 • Ann
  Posted 23 września 2015 21:53 0Likes

  Oj, jest tu kilka prawdziwych perełek – szczególnie ta druga metaliczna sukienka! 😉

  • Ann
   Posted 23 września 2015 21:53 0Likes

   *ta druga sukienka, metaliczna 😉

Leave a Reply