PAULABAAR

Nadciąga coś zupełnie nowego. PAULABAAR jest dziełem absolwentki Katedry Mody warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Projektantka, zainspirowana polskimi przedmieściami i wsią, tworzy przedziwny świat złożony z połączenia stereotypów i wyobrażeń z tym, co najważniejsze w modzie dwudziestego pierwszego wieku. Miejskie przeplata się z wiejskim, zgrzebne fartuchy i kubraczki czy „starodawne” siatki na zakupy pod jej okiem zyskują nowe wcielenie i zupełnie inny kontekst.

Koszulowa bluzka, choć zwykle noszona w wydaniu eleganckim, stanowi równie ważny element strojów ludowych. Oczywiście, już na etapie kołnierzyka zaczynają się różnice, rozprawki etnograficzne zostawimy sobie jednak na inną okazję, skupiając się na dość jasnym i sprytnym przekazie naszej młodziutkiej marki. Trochę to kawałki tkanin wyciągnięte z malowanych drewnianych skrzyń i pozszywane na nowo, trochę echa tego, co do mody dołożyła Chitose Abe z Sacai (wcześniej wprawdzie pracowała w Comme des Garcons, ale przymknijmy oko i zacznijmy wreszcie wspominać inne nazwiska). Tu i ówdzie bufiaste rękawy, tam dekonstrukcja, ręczne wykończenie i dbałość o każdy szczegół. Oprócz bluzek w pierwszej kolekcji znajdziemy trzy modele toreb. Duża i mała kontynuują technikę patchworku, a można je nosić na dwa sposoby (dużą również jako plecak, a małą – jako nerkę), trzecia jest na pierwszy rzut oka zwyczajną siatką – jednak rączkę ma już skórzaną. Wszystko tworzone jest w małych seriach, z dbałością o środowisko. Równie pięknie wygląda zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Bardzo istotną kwestią jest dla projektantki wytrzymałość produktów. Zależy jej, by dorównywała tej sprzed ery masowej produkcji.

Połączenie klisz myślowych było moim punktem wyjścia przy pracy nad kolekcją. Z założenia chciałam jednak zaprojektować coś nowoczesnego, łączącego wielofunkcyjność z estetyką kolażu, która jest mi szczególnie bliska” – tak Paulina opowiada o swojej pierwszej komercyjnej kolekcji. Komercyjnej, bo już można ją zamawiać, a pod koniec września będzie można kupić w sklepie internetowym. Czekamy!

Projekty: Paulina Bierzgalska-Sikorska
Fot. & Art Direction: Kamil Kotarba
Makijaż: Joanna Wojniłko
Modelki: Charlotte Tomaszewska, Józefina Tomaszewska

Leave a Reply