"Jestem dziełem sztuki". Daniel Lismore w Starym Browarze!

Jeśli jesteście miłośnikami aplikacji TED Talk, na pewno znacie tego pana. Jego występ z kwietnia tego roku wzbudził zarówno podziw, jak i uśmiech. Uśmiech życzliwy, bo oto staje na scenie facet, który sam siebie określa mianem dzieła sztuki. I robi to tak przekonująco, że mało kto chce z nim dyskutować. Już za dwa dni będziemy mogli go poznać osobiście. A przynajmniej ci, którym po drodze do Starego Browaru w Poznaniu.

Już 5 listopada z okazji szesnastych urodzin poznańskiego Centrum zostaną pokazane unikatowe rzeźby – sobowtóry artysty, ubrane w eklektyczne kostiumy jego autorstwa. Część z nich Lismore stworzył specjalnie na tę okoliczność. Chcieliśmy, żeby bohaterem naszej urodzinowej wystawy był twórca, którego trudno zamknąć w ramy definicji, “odporny” na metki – mówi Joanna Tupalska, dyrektor marketingu Starego Browaru. Daniel Lismore kocha sztukę popularną, kicz, w dzieciństwie oglądał setki filmów sci-fi i “Star Treka”. Jednocześnie posiada wielką wiedzę dotyczącą historii sztuki, designu, wiele nauczył się od swoich dziadków, antykwariuszy. Ten melanż historii i popkultury odbija się w całej jego twórczości. To świetnie współgra z tożsamością samego Browaru, gdzie historia i nowoczesność od szesnastu lat są w nieustannym dialogu.

„Be yourself, everyone else is already taken” – to zarówno życiowa dewiza Daniela Lismore’a, jak i tytuł wystawy prac, która od 2016 roku przemierza świat. Rzeźby stworzone z tkanin, biżuterii i najróżniejszych fascynujących go przedmiotów, nie różnią się niczym od strojów, w których codziennie wychodzi z domu. Mogę powiedzieć, że od 15 lat nie przeżyłem dnia, który mógłbym nazwać typowym – mówi Daniel Lismore. Moja twórczość karmi się tą różnorodnością. „Kim jesteś? Kim chciałbyś być? Ile masz wersji?” – prowokacyjnie pyta Lismore, sam odpowiadając na to pytanie za pomocą sztuki, którą uprawia. To swoiste autoportrety, multiplikowana postać artysty pełna kolorów, dynamiki, ruchu. Daniel to wyzwolenie umysłu, zamknięcie ciała i chęć bycia projektem bardziej niż człowiekiem – mówi Wojciech Piotr Onak, kurator wystawy Lismore’a w Starym Browarze.

5 listopada, dokładnie w szesnastą rocznicę otwarcia Starego Browaru, Daniel Lismore osobiście otworzy poznańską wystawę. To niepowtarzalna okazja, by przyjrzeć się jego pracom z bliska. A przede wszystkim poznać… żywe arcydzieło.

“Jestem dziełem sztuki” Daniel Lismore
Wernisaż: 5 listopada, wtorek, godz. 19:00
Wystawa czynna do 29 lutego 2020, codziennie, godz. 12:00 – 20:00
Galeria na Dziedzińcu, Stary Browar w Poznaniu
Bilety: 10 zł

Leave a Reply