Metabolizm świata mody. Fashion Revolution Week 2021.

Organizacji Fashion Revolution nie trzeba przedstawiać nikomu, kto choć trochę interesuje się tematem mody i okolic. Swój początek miała dokładnie wtedy, gdy wartki nurt szybkiej mody trafił na swój dramatyczny punkt zwrotny. 24 kwietnia 2013 r. miała miejsce katastrofa w fabryce odzieżowej Rana Plaza, w które zginęło ponad 1100 pracowników, a kolejne 2500 odniosło obrażenia. Było jasne, że to, na co do tej pory świat przymykał oko, doceniając tylko efekt końcowy, nie może dłużej pozostawać w ukryciu. Zaczęło się od społecznej akcji #insideout przeprowadzonej podczas Fashion Revolution Week (19-25 kwietnia), czyli umieszczania w mediach społecznościowych zdjęć w ubraniach założonych na lewą stronę z widoczną metką i pytaniem do marek, w jaki sposób powstała dana rzecz (w roku 2015 akcja zyskała hashtag „WhoMadeMyClothes” i tak zostało do dziś). Już w 2014 r. #insideout okazał się wiodącym hashtagiem na Twitterze, obecnie #WhoMadeMyClothes na Instagramie zbliża się do 800 tys., a po nadchodzącym tygodniu ma szanse dobić do miliona. Fashion Revolution ma swoje oddziały w wielu krajach, ten polski jest jednym z najprężniej rozwijających się na świecie, od stycznia tego roku działa jako stowarzyszenie. Nie tylko przez tydzień w kwietniu, lecz przez cały rok zadaje pytania, wymaga odpowiedzi i edukuje. W roku 2021 porusza nie tylko kwestię produkcji ubrań, lecz również to, co dzieje się z nimi potem. Fashion Revolution Polska koncentruje się na przyszłości mody cyrkularnej, jako części gospodarki obiegu zamkniętego.

Photo by Bozhin Karaivanov on Unsplash

Tym razem Fashion Revolution Week rozpocznie się nieco wcześniej, bo już 17 kwietnia. O godzinie 18 będzie miało miejsce wydarzenie eksperckie „Okrągły stół mody cyrkularnej”. To spotkanie specjalistów obserwujących zjawiska związane z gospodarką obiegu zamkniętego z wielu perspektyw, poprowadzi je autorka pierwszego w Polsce bloga o innowacjach i modzie zrównoważonej, obecnie pracująca w organizacji pozarządowej Circle Economy w Amsterdamie, Ola Bąkowska, a wezmą udział dyrektor zakupów i działu zrównoważonego rozwoju LPP S.A. Dorota Jankowska-Tomków, Paweł Urbański, reprezentujący pralnię i farbiarnię KNK-KANAKA, mec. Magdalena Niewelt, pomysłodawczyni (wraz z mec. Olegiem Marcinkowskim) Kodeksu Etyki Branży Odzieżowej, Zofia Zochniak – współzałożycielka firmy zajmującej się zbiórką i recyklingiem tekstyliów Ubrania do Oddania, Aleksandra Kuta – pomysłodawczyni, projektantka, konstruktorka startupu Decloths, Agata Frankiewicz – założycielka upcyklingowej platformy Deko Eko, Miłosz Marchlewicz reprezentujący Forum Odpowiedzialnego Biznesu, dr Magdalena Płonka, związana z MSKPU ekspertka w dziedzinie edukacji oraz projektowania mody, wykładowczyni oraz przedsiębiorca, Dobrosława Gogłoza – założycielka All Hands Agency, Joanna Burzec – badaczka i managerka w jednej z największych na świecie firm konsultingowych, kierownik projektu e-Pack dr Piotr Nowak, Agnieszka Oleksyn-Wajda – radca prawny, dyrektor Instytutu Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska na Uczelni Łazarskiego, pisarka i reporterka Karolina Sulej, ekonomista i przedstawiciel Fundacji Instrat Damian Iwanowski oraz Tomasz Morozgalski, prawnik, aktywista miejski i działacz społeczny. Podsumowanie spotkania będzie udostępnione jako materiał filmowy jeszcze w trakcie Tygodnia Fashion Revolution.

Fashion Revolution Week 2021 to także spotkania z ekspertami – prowadzone w formie rozmów na żywo za pośrednictwem kanałów online. O odpowiedzialnym podejściu do mody, szansach mody cyrkularnej, inspiracjach i czekających modę wyzwaniach opowiedzą: projektantka innowacyjnych materiałów Weronika Banaś, autorka bloga i podcastów, wykładowczyni, projektantka Katarzyna Zajączkowska, prawnik związany z Instytutem Prawa Mody Arkadiusz Szczudło oraz trendwatcherka Natalia Hatalska. W ramach Tygodnia Szkolni Ambasadorzy Fashion Revolution przygotowują także cykl praktycznych warsztatów wcielających w życie założenia mody cyrkularnej.

Najlepszy odpad to ten, który nie istnieje i może stać się surowcem lub zasilać kolejny proces produkcyjny. Moda cyrkularna to podróż po możliwościach, tkaninach, właściwościach i sposobach przetwarzania. To na tej tematyce Fashion Revolution Polska – oddział globalnej organizacji zajmującej się modą odpowiedzialną, pragnie skoncentrować swoje tegoroczne działania – czytamy w opisie sesji zdjęciowej, która towarzyszy tegorocznym przedsięwzięciom. Ma ona obrazować tytułowy metabolizm świata mody, czyli poszczególne etapy istnienia ubrań, od powstania po odrodzenie jako nowy surowiec. W sesji zostały użyte tylko ubrania polskich marek działających na małą i średnią skalę w sposób bardziej odpowiedzialny i ubrania młodych, polskich projektantów, a scenografia znalazła swój ciąg dalszy: wykorzystane podczas sesji siano trafiło do hodowców chomików i koni, wierzby trafiły do kwiaciarni i znajomych.

Żyjemy w kulturze używania, a nie zużywania – to zdanie szczególnie zapadło mi w pamięć, bo zgadzam się z nim totalnie. Gdy zaczynałam pisać ten blog, popularne było podejście „kup, włóż i wyrzuć”, bo taniej wychodziło kupić nową rzecz niż ją prać czy, co gorsza, naprawiać. I to nie były nieoficjalne rady, lecz slogany największych marek odzieżowych, dumnie określane mianem „filozofii”. Poważnie. Nikt się nie zastanawiał, ile dana rzecz posłuży, bo liczył się zakupowy haj, zapach nowości, szelest plastikowej torby z logo. Dziś nie ma na to miejsca. I pisze to osoba, która wciąż lubi i robi zakupy, która wciąż zagląda do sieciówek i wciąż lubi wydać mniej niż więcej (chociaż to ostatnie najbardziej się u mnie zmienia). Od kilku lat powtarzam, że najważniejsza jest równowaga i świadomość własnej szafy. Musimy się tego nauczyć, musimy wiedzieć, czego naprawdę potrzebujemy. A przede wszystkim – co robić, by ubrania służyły nam jak najdłużej i nie lądowały na śmietniku.

Creative director: Ewelina Antonowicz
Zdjęcia: Karolina Golis
Scenografia: Ake Zorn
Modelka: Alma / Gaga Models
Stylizacja: Kalina Kocemba
Makijaż: Koleta Gabrysiak
W sesji wykorzystano ubrania i dodatki następujących marek: Balagan, Wiktoria Frankowska, Sovl, Sny, Alexandra K, Nago, Kompromis, Kata Haratym, Czarnotta Studio.

Leave a Reply