Limoni Dolci – gdy życie daje ci cytryny…

Kwintesencja lata. To pierwsze skojarzenie, które przychodzi do głowy, gdy oglądam kolekcję „Limoni Dolci” marki Reserved. Włoska na wskroś, czy może raczej sycylijska, bo stąd pochodzą najważniejsze inspiracje, w tym deseń inspirowany tutejszą ceramiką i również tam odbyła się sesja zdjęciowa autorstwa Soni Szóstak. Z jednej strony nowoczesna, bo te wszystkie marszczenia, wiązania, troczki i lekkie podejście do dzianiny to przecież najważniejsze momenty z wiosenno letnich wybiegów. Lecz z drugiej – przyjemnie odnosząca się do przeszłości i to na tyle wyraziście, bym wysnuła śmiałą tezę, że gdyby pan Ripley knuł swe intrygi w roku 2022, w jego towarzystwie nosiłoby się właśnie te ubrania.

Dla przypomnienia, „Utalentowany pan Ripley” w reżyserii Anthony’ego Minghelli, to bodaj najbardziej włoski ze wszystkich amerykańskich filmów (Francis Ford Coppola musi nam wybaczyć). I nie dość, że włoski, to jeszcze osadzony w latach pięćdziesiątych, które dla późniejszej mody wciąż pozostają kluczowe. Patrząc stereotypowo, jeśli lata pięćdziesiąte, to oczywiście podkreślona talia i rozkloszowana spódnica. Ale też elementy garderoby męskiej, jak koszulowe bluzki, najlepiej z krótkim rękawem oraz szerokie, inspirowane garniturowymi spodnie. A w upalny dzień akcesoria: wyraziste okulary przeciwsłoneczne, apaszki złożone w trójkąt i wiązane na głowie lub kapelusze z szerszym rondem. Z filmu wydobędę dwie bohaterki: Marge Sherwood, graną przez Gwyneth Paltrow oraz Meredith Logue – tu doskonała Cate Blanchett. I od razu podzielę garderobę między jedną a drugą. Pierwsza ubiera się w stylu delikatnym, romantycznym nawet, nie stroni od pasteli, roślinnych wzorów czy wspomnianych apaszek. Z pewnością wybrałaby bawełnianą sukienkę w cytrynowy deseń, „ceramiczny” komplet ze spodniami, a na wieczór w ogrodzie – pikowany żakiet. Druga, zdecydowanie bardziej konkretna, już w filmie stawiała na dzianiny, więc komplet z pierwszego zdjęcia mógłby spokojnie wisieć w jej szafie. Sceny w operze prawdopodobnie odegrałaby w piżamowym garniturze, a spotkanie przy Schodach Hiszpańskich odbyła w żakardowym kombinezonie. Tyle, jeśli chodzi o filmową fantazję. Dla wielbicieli włoskich klimatów tytuł jest absolutnie obowiązkowy.

A skąd się wzięły cytryny (pomijając fakt, że Sycylia wysyła ich w świat całkiem sporo jak na swoją powierzchnię)? Kolor żółty wciąż jest w uderzeniu. Od momentu określenia go mianem „Gen Z Yellow” (czyli żółty pokolenia Z), praktycznie nie schodzi z wybiegów. U Prady – w wersji neonowej oraz odcieniach masła. U Diora i Chanel – w opcji cytrusowej. Nawet zabawne buty Tabi u Margieli w tym sezonie mają intensywną żółtą barwę. W 2019 roku francuski projektant Jacquemus otworzył nawet tymczasową kawiarnię, Cafe Citron Paris, która, jak łatwo się domyślić, swoje całe menu opierała na cytrynach, jeśli nie w smaku, to w kształcie. Nawet bezowe ciasteczka z płynnym nadzieniem do złudzenia przypominały owoce. A co z wydanym w 2016 albumem Beyonce pt. „Lemonade”? Przypadek?

Odpowiedzi szukam w orzeźwieniu i wakacyjnej lekkości. Choć, cytując wspomnianą artystkę, „if life gives you lemons, make lemonade„, cytryna w smaku jest cierpka, a dla niektórych wręcz nieznośna, przy odpowiednim połączeniu z innymi składnikami staje się bezkonkurencyjna. Specjalnie zaprojektowane w Reserved wzory zdecydowanie przynoszą oczom tylko przyjemność, co zresztą daje się zauważyć, bo gdy piszę ten tekst, cytrynowa sukienka już po raz drugi jest w sklepie internetowym wyprzedana. Ale spokojnie, ma wrócić. Co do samej kolekcji, pomyślana jest tak, by dawać maksimum wygody. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to przy tych dopasowanych fasonach niemożliwe, elastyczność dzianiny, wprowadzone w tunele gumki czy troczki pozwalają regulować szerokość i długość poszczególnych elementów. Jest też miejsce na kobiecość, jak to żartobliwie nazywam, czyli biust i biodra. Miałam przyjemność zmierzyć chyba wszystkie z zaprezentowanych modeli, więc ręczę własnymi kształtami.

Zdjęcia: Sonia Szóstak
Stylizacja: Karla Gruszecka
Modelka: Ben Massarenti

Leave a Reply