pérl

Ostatnio na TikToku trafiłam na konto, którego prowadząca sprowadza styl każdej osoby do trzech słów. Wydawałoby się, że po pierwsze to mało możliwe, a po drugie, jeśli już się uda, raczej mało trafione. Nic bardziej mylnego. W czasach nadmiaru taka ekstrakcja to wręcz zbawienie. Może też spodobała mi się jej bezkompromisowość, umiejętność nazywania rzeczy i porządkowania pojęć. Dlatego postanowiłam pójść jej śladem i w trzech słowach opisać nową na mojej drodze markę pérl. Rzecz dzieje się między Paryżem a Lizboną, w których mieszka i pracuje Polka, Ania Posłuszny, a efektem jej pracy są – uwaga, trzy słowa – zabawa, kolor i radość.

Tworzy ona naszyjniki z tytułowych pereł, a także kamieni szlachetnych i szklanych koralików. Artystycznie rozwijała się w paryskiej firmie hafciarskiej, by w pewnym momencie zacząć poszukiwać własnej drogi. Fascynację zdobieniami przeniosła na kanwę mniej misterną, lecz za to lżejszą, bardziej zabawną, a momentami przyjemnie naiwną. Bo biżuteria jej autorstwa przypomina odrobinę dziecięce zabawkowe koraliki. Oczywiście tylko odrobinę, bo żadne, nawet najzdolniejsze dziecko, takiej perfekcji wykonania osiągnąć nie może. I raczej nie będzie pracować na kamieniach czy perłach.

Perły stanowiły punkt wyjścia, jako element na stałe skoligacony z elegancją. Ania postanowiła oderwać je nieco od typowego kontekstu, połączyć z cukierkowymi kolorami, uroczymi kształtami (np. koralikami w kształcie marchewki, kostki do gry czy uśmiechniętej buźki) czy całkiem poważnymi kamieniami naturalnymi jak jadeit, onyks czy koral oraz srebrnymi zapięciami, pozłacanymi dwudziestoczterokaratowym złotem. Miła ciekawostka: raz w roku każdej klientce pérl przysługuje darmowy serwis naszyjnika – czyli według potrzeb czyszczenie lub naprawa typu wymiana jedwabnej nici, na którą nanizane są koraliki czy zapięcia. A komu znudzi się projekt, może za opłatą zamówić przerobienie tego, który już posiada. Sprytne – dla obydwu stron. Z takimi markami u boku miło patrzeć w przyszłość.

Zdjęcia: pérl

Leave a Reply