Designers Play Sustain 2024

Piętnastu finalistów wyłonionych spośród ponad dwustu projektantek i projektantów konkursowych kolekcji. Nagrody finansowe, stypendia, staże i konsultacje u najlepszych ekspertów. A wszystko, by zachęcić zarówno twórców, jak i konsumentów, do bardziej świadomego spojrzenia na modę. Za nami finał konkursu mody upcycylingowej Designers Play Sustain 2024 organizowanego przez Fundację Play Sustain.

Czym w ogóle zajmuje się fundacja? Powołana w 2019 roku przez przedsiębiorców Agnieszkę Servaas i Bertusa Servaas, a aktywnie działająca od roku 2023 za swój cel wzięła tworzenie zrównoważonego świata mody, promowanie mody etycznej oraz kształtowanie pozytywnych nawyków konsumenckich Polek i Polaków. A wszystko, by mieć realny wpływ na zmniejszenie nadprodukcji ubrań i tekstyliów. Działania, w które angażuje się Play Sustain, są szerokie. To współpraca z projektantami i projektantkami, edukatorami akademickimi oraz osobami, które działają na rzecz ekologicznej i etycznej mody w Polsce i na świecie. 

Konkurs Designers Play Sustain jest flagowym projektem fundacji. Skierowany do osób tworzących modę przyszłości, opartą o upcykling i cyrkularność, inspiruje do poszukiwania alternatywnych rozwiązań i kreatywnych działań na rzecz dobra planety. – Konkurs Designers Play Sustain to naszym zdaniem doskonała promocja zrównoważonej mody i platforma komunikacji z kreatywnymi osobami, które tworzą w duchu świadomej mody, przyjaznej dla planety. To oni są przyszłością w branży fashion, zmianą, którą jako fundacja kreujemy – podkreśla Agata Suchodolska-Maliszewska – dyrektor zarządzająca Fundacji Play Sustain. Jesienią odbędzie się nabór do drugiej jego edycji, a na razie przyjrzyjmy się wybranym kolekcjom finalistek i finalistów.

Nagrodę główną zdobyła Sandra Skórka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dyplom magisterski obroniła z wyróżnieniem w Instytucie Ubioru na specjalizacjach projektowanie obuwia i akcesoriów oraz projektowanie ubioru. Wcześniej była finalistką konkursu Złota Nitka (między innymi, bo dokonań ma sporo i liczba wciąż rośnie), w którym podbiła serca kolekcją „GIARDINO”. Podczas gali finałowej Designers Play Sustain miała premierę jej kolejna kolekcja: „AFTERIMAGES”. Projektantka wygrała również opracowanie cykrularnego modelu biznesowego dla swojej marki przez Monikę Surowiec, a także staż u Gosi Baczyńskiej. Poniżej trzy sylwetki konkursowe:

Dominik Żyża – nazwisko w polskiej branży mody nienowe, dał się poznać m.in. na OFF Fashion Kielce 2022 czy gali finałowej Złotej Nitki 2023. Projektuje nie tylko ubrania, lecz także buty i akcesoria. Charakterystyczna w jego twórczości jest dekonstrukcja, na warsztat bierze fasony dobrze znane, po czym zaczyna w ich formie rzeźbić, interpretować ją na nowo i nadbudowywać nieoczywiste. To idealny pretekst pod historie upcyklingowe, którymi zajmuje się nie od dziś. Poniżej kilka sylwetek z finałowej kolekcji.

Patrycja Lis – absolwentka Fashion Design na Via University College w Danii, zafascynowana procesem projektowania od koncepcji po ostateczną formę. Ponieważ ma za sobą również edukację biznesową (International Business, specjalności w języku angielskim, kierunku Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze na Uniwersytecie Gdańskim), jak sama mówi, lepiej rozumie potrzeby klientów i potrafi zachować balans między sztuką a biznesem. Na konkurs przygotowała wyraziste, nowoczesne propozycje, w których przeważał przetwarzany na różne sposoby denim.

Denim okazał się wdzięcznym motywem także dla Marty Galińskiej – wzięła się za temat tak ambitnie, że stworzyła z dżinsu nawet futro. A dlaczego akurat ten materiał? Dżins, jako jeden z najbardziej obciążających środowisko, warto zatrzymać na dłużej, skoro już tyle energii pochłonął. Zamiast pozbywać się wytartych spodni czy przedartej na łokciach kurtki, można wykorzystać surowiec raz jeszcze. Pociąć, postrzępić, podrzeć – na paski, kwadraty, nitki, wybór należy do nas. A potem dziergać, zszywać, wyplatać. Aby jednak nie było nam zbyt wygodnie, nadruk na podszewce przypomni o pochodzeniu komponentu. „Prawda od podszewki” – tak projektantka opisuje wzór – moodboard, który został przeniesiony na materiał i kryje się po lewej stronie kurtek czy płaszczy.

Oto, jak można przełożyć techniki rękodzielnicze na współczesny język. Patchworki, sznurowania, plecionki, a wszystko z materiałów z odzysku. Wiktoria Kiełbasa zajmuje się zarówno modą, jak i architekturą. Wraz z siostrą prowadzi markę HCBvgs oferującą wykonane na szydełku torebki z bawełny, której – jak same piszą – dają drugą szansę. To formy surowe, celowo niedoskonałe, ze strzępionymi brzegami czy nieobciętymi nitkami. Intrygujące i praktyczne jednocześnie. Ta idea świetnie została przeniesiona (oraz porządnie rozszerzona o inne techniki) na kolekcję odzieży. Wprawne oko rozpozna znajome torebki w rękach modelek.

Ciekawe zastosowanie dla niezwykle barwnych i energetycznych materiałów znajduje Monika Maurycy, założycielka marki New Is Bad. „Szyję z tego, co znajdę w drugim obiegu” – tak opisuje swoją działalność. Ma talent do udanych poszukiwań oraz łączenia gotowych wszak motywów, które wyszperane materiały zdobią. Preferuje fasony swobodne, przyjemnie naiwne (a może to efekt uroczych zwierzątek, które nierzadko możemy na jej projektach znaleźć), otwierające zapomniane szufladki dziecięcej wyobraźni.


Poniżej pełna lista laureatek i laureatów tegorocznego konkursu:

Nagroda główna – 50.000 PLN
Sandra Skórka – @sandra_skorka

Nagroda partnera strategicznego VIVE Group – 10.000 PLN
Agata Gniazdowska – @gniazd

Nagroda publiczności – 10.000 PLN
Patrycja Lis – @elopatra

Prezentacja kolekcji w butiku mody cyrkularnej – nagroda Partnera Strategicznego VIVE Group
Monika Maurycy – @emmaurycy

Trzy roczne stypendia Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej na kierunku Fashion Design & Sustainable Fashion Management
Monika Maurycy – @emmaurycy
Robert Kuta – @robertkuta
Kornelia Trzcionkowska – @kornelia_korneliusz

Opracowanie strategii rozwoju marki – Sustainable Fashion Institut
Robert Kuta – @robertkuta

Opracowanie cyrkularnego modelu biznesowego dla marki własnej – Monika Surowiec
Sandra Skórka – @sandra_skorka

Trzy staże u projektantki Gosi Baczyńskiej
Sandra Skórka – @sandra_skorka
Katarzyna Sylwia Wójcik – @katarzyna_sylwia_wojcik
Kornelia Trzcionkowska – @kornelia_korneliusz

Nagroda specjalna od Moniki Brodki za najbardziej sceniczny look
Patrycja Lis – @elopatra

Leave a Reply