Pozdrowienia

Dziś nietypowo. Chciałabym serdecznie pozdrowić dziewczynę, która kilka dni temu dzielnie przemierzała warszawskie ulice ubrana w żółte rajstopy, śliczne brązowe zamszowe pantofelki, czarne szorty i wełnianą kurtkę przewiązaną paskiem. Nie wiem, czy słyszała komentarze przechodniów na temat swojego wyglądu (który w dodatku jakoś specjalnie odbiegający od normy nie był! Po prostu wyglądała interesująco). Jeśli tak, mam nadzieję, że się nie zraziła i nigdy w życiu ze swojego stylu nie zrezygnuje. Ja słyszałam i zadziwiło mnie, jak obcy ludzie mogą komentować czyjś wygląd. Ile złośliwych słów pod adresem jedynej ciekawie ubranej osoby na ulicy… Pozdrawiam też kobietę spotkaną niedawno w klubie, której połączenie białej krótkiej shirt-dress z błyszczącymi czarnymi legginsami wywołało komentarze jakoby zapomniała włożyć spodni. Pozdrawiam i trzymam kciuki za kolejne pomysły, na które inni nie mają odwagi. Nie pytam, dlaczego tak jest. Dlaczego ludzie tak chętnie krytykują wygląd obcych osób tylko z takiego powodu, że wyglądają oryginalnie. Pytam o co innego: skąd ta agresja? Może daje coś, o czym nie wiem? 

Photo by sergio souza on Unsplash

12 Comments

 • carolinah
  Posted 25 marca 2008 09:41 0Likes

  po raz pierwszy dodaję komentarz na moim ulubionym fashion blogu:) bo mnie też to kiedyś spotkało. Ośmieliłam się założyć czerwony trencz dobrych kilka lat temu.. i chociaż staram sie nie przejmować takimi rzeczami, do dziś pamiętam uszczypliwy komentarz za moimi plecami, „co ona na siebie założyła..”

 • blondynechka
  Posted 25 marca 2008 10:44 0Likes

  Też chciałabym pozdrowić dziewczynę rozdającą w tychach ulotki w odważym (nie plastikowym!) ciemnorożowym zestawieniu: rajstopy- kurtka. Ale trzeba być optymistką, Polska ulica staje się coraz ciekawsza i coraz bardziej tolerancyjna 🙂

 • olinwena
  Posted 25 marca 2008 11:34 0Likes

  no to ja też pozdrawiam, jako fanka żółtych rajstop i odzieżowych szaleństw ulocznych 😉

 • czula-halina
  Posted 25 marca 2008 12:41 0Likes

  Doświadczałam tego często sama,bo nie ukrywam,ze zawsze lubiłam wyglądać inaczej(You know what I mean).

 • vintage-project
  Posted 25 marca 2008 13:32 0Likes

  Polacy sa bardzo nietolerancyjni, zwlaszcza jesli chodzi o stroj. Zalozysz cos bardziej odbiegajacego od normy i juz slyszysz za soba wyzwiska, smiechy..
  Ja obiecalam sobie,ze w tegoroczne lato chodze tylko w kolorach 🙂
  pozdrawiam

 • komischxd
  Posted 25 marca 2008 14:37 0Likes

  A ja myślę, że ci ludzie są po prostu zazdrośni ;] A dla pań jedynie podziw i gratulacje za styl i odwagę zostają 😀

 • vintage-gurus
  Posted 25 marca 2008 15:54 0Likes

  Ja też pozdrawiam wszystkie odważne – bo tak chyba można je nazwać? Nie ma się co przejmować, w Polsce jeszcze przez jakiś czas tak będzie, ale mam nadzieję, żę jednak niedługo staniemy się bardziej tolerancyjni:)

 • pangenialna
  Posted 25 marca 2008 17:51 0Likes

  zazdrość jak nic:)
  Często w moim mieście spotykam się z krytyką mieszkańców i znajomych. Idąc ulicą ludzie potrafią na głos komentować to jak jestem ubrana i jak wyglądam. Staram się nie zwracać uwagi na te uszczypliwości ale czasami robi mi się naprawdę przykro.
  Co innego jak pojadę za granicę… Jak jesem u mojej Babci w Szwecji to na ulicy czuję się dziwnie jak jestem ubrana „normalnie”. Tam wszyscy noszą kolorowe, szałowe, fajne ubrania. Wyglądają lepiej lub gorzej lecz każdy przechodzień się do każdego uśmiecha. Sygnalizuje „hej, fajnie wyglądasz”. Pomiędzy ludźmi na ulicy panuje jakaś niespisana umowa. To jest naprawdę cudowne. Ciekawa jestem ile lat musi minąć aby u nas też tak było…
  Przyłączam się do pozdrowień, bądźcie odważne Dziewczyny!

 • m23p31
  Posted 25 marca 2008 18:20 0Likes

  Moim zdaniem to nie zazdrość:) Tez tak kiedyś myslałam. Tak naprawdę, te komentarze… to nic innego jak dialog z samym sobą. Oni nie chcą przekonać Ciebie (czy kogo tam), że zle wyglądasz, oni muszą sobie wytłumaczyć, jak to odbierają. Lubię zagadnienia socjologiczne, ale myślę, że to niby polskie zakompleksienie jest przereklamowane, tu wcale nie chodzi o kompleksy. Bo zeby miec kompleksy, trzeba miec wyobraznie, a wlasnie tego brakuje najbardziej w Polsce – WYOBRAŹNIA i WRAŻLIWOŚĆ NA PIĘKNO, pamietając, że piękno nie jest obiektywne ofkors;)
  pozdrawiam poraz pierwszy
  Marika

 • ingeboorg
  Posted 25 marca 2008 19:23 0Likes

  Brak wyobrazni i bardzo sztampowe poczucie piekna to jedno, brak dystansu do siebie, do ubioru, do wystroju mieszkan, to drugie. Kazda indywidualnosc jest tlamszona, bo wiekszosci brak indywidualizmu. Polacy, jesli tylko moga przywiazuja o wiele wieksza wage do wlasnego wygladu, niz inne znane mi z dluzszego pobytu nacje europejskie. Tak wystrzelonych i zrobionych studentek jak w Pl nie widzialam w zadnym kraju eropejskim. Smiertelnie powazne traktowanie wlasnego wygladu/interiordesign, a co za tym idzie nuda, to cecha typowo polska.

 • shifty833
  Posted 25 marca 2008 23:23 0Likes

  Boję się, że jeszcze długo… długo się to nie zmieni. To naprawdę przykre, że ludzie są tak nietolerancyjni a to „tylko” ze względu na ubiór! Być może ludzie nie są jeszcze przekonani, ale myślę tak samo – to po prostu zwyczajny brak wyobraźni (o czym już wspomniano). Muszę przyznać, że u mnie w mieście jest nadzwyczaj dobrze. Bardzo dużo osób próbuje swoich sił w Street Fashion i jest ich coraz więcej. I naprawdę efekty są niesamowite. Cóż można więcej napisać… Do odważnych świat należy! Trzymam kciuki za wszystkie trendsetterki !!!

 • sarnulek
  Posted 26 marca 2008 07:50 0Likes

  Zajrzyj na forum Moda do najnowszego wątku o Piksi i zobacz ile złych emocji i jaki „ślinotok jadu” wzbudzić może czyjś strój i twarz.. („wredny uśmiech”, „wypacykowana pannica” itd.) I to piszą „otwarte modowo” (bo nie jedno widziały) kobiety. Co się zatem dziwić konserwatywnej ulicy…
  Niemniej to przykre zjawisko.

Leave a Reply