Mathilda

W najnowszym numerze Dilemmas miałam okazję przemycić nieco ulubionych filmów pod kątem ciuchowych inspiracji. Tekst pisałam całkiem niedawno, a parę dni po jego wysłaniu trafiłam na setną powtórkę „Leona” (zwanego u nas Leonem-zawodowcem). I olśniło mnie: jak mogłam tego nie zauważyć???
Zawsze lubiłam Natalie Portman w roli Mathildy. Zawsze wzruszała mnie kuchenna rękawiczka w roli chrumkającej świnki. I zawsze przerażał Gary Oldman. No i musiałam to widzieć, nie wierzę, że nie. Tylko dopiero teraz stroje noszone przez Mathildę znów nadają się do noszenia. Rok 1994. Pamiętacie? Mimo śmierci giganta grunge’owej muzyki, nurt ten wciąż miał się dobrze – także w modzie. Marc Jacobs – to tam gdzieś w Nowym Jorku. A obowiązkowe elementy wojskowe – zwłaszcza kurtki plus ciężkie buty (któż nie wzdychał do Martensów…) – tutaj, na miejscu, bez względu na porę roku. Szydełkowe czapki kupowało się w sklepach indyjskich (wersja zimowa? Made in Peru – dostępne na ulicznych straganach, np. pod Domami Centrum). Obróżki z wisiorkiem robiło samemu z czarnych aksamitek. Pasiaste i kraciaste bluzki oferował młodziutki sklep Troll, a okulary „lennonki” można było dostać w blaszakach pod Pałacem Kultury.
A teraz? Pewnie, że wszystko dostosowało się do aktualnych czasów. Parki są jedwabne (albo chociaż takie udają) i dostępne w Zarach, Stefanelach i innych. Motocyklowe botki albo glany znacznie lżejsze od swych poprzedników (oczywiście mówię o wersjach zainspirowanych). Zdobycie rajstop w komiksowe wzory nie graniczy z cudem. I tak dalej, i tak dalej…
Zatem inspiracja na dziś? Mathilda w trzech odsłonach.
matilda

matilda2

matilda 3

9 Comments

 • szafabiurowej
  Posted 24 lutego 2010 11:39 0Likes

  Mi tam się rzuciło w oczy „Przeminęło z wiatrem”, ale sukni z zasłon sobie nie uszyję 🙂

 • black_magic_women
  Posted 24 lutego 2010 14:35 0Likes

  Dziewczynki,a nie za gorąco wam w tych ciężkich buciorach?Kultowe juz pytanie z lat 90zatroskanych spokrewnionych i niespokrewnionych do mnie i moich przyjaciółek,przyodzianych w ciężkie buciory i sukienki w kwiatki;)Znalazłam nawet w szafie licealną kurtkę,miałam takie dwie-niemieckiej armii,ostała sie taka bez flagi.Na mnie jakoś nie leży(w latach 90tych nie miała biustu;),może wystawie na alegro?Tylko kto to kupi!

 • sheila9
  Posted 24 lutego 2010 16:02 0Likes

  Ech… jeden z moich ulubionych filmów i jedna z ulubionych postaci. Bardzo fajny styl miała Natalie w tym filmie…

 • karo.lowa
  Posted 25 lutego 2010 19:03 0Likes

  Harel Ty na pewno wiesz kiedy będzie kolekcja wiosna-lato 2010 RARAMODO?:)

 • astoria.m
  Posted 25 lutego 2010 21:49 0Likes

  Stare, ciężkie glany wciąż trzymam na dnie szafy, a lenonki widziałam dzisiaj w C&A (;
  Zapraszam na mojego nowozałożonego bloga, pozdrawiam (;

 • donnaregina
  Posted 27 lutego 2010 21:42 0Likes

  Wszystko fajnie, ale ja nie zamierzam wracac ;p

 • lenaart
  Posted 28 lutego 2010 19:50 0Likes

  Ja bym każdy zestaw rozbiła i połączyła po swojemu. W każdym coś ładnego. Zapraszam na http://www.kobitki.blox.pl

 • czula-halina
  Posted 1 marca 2010 20:17 0Likes

  Niestety ,to już nie moja bajka,aczkolwiek bardzo ładne.

 • oliwiora
  Posted 4 marca 2010 11:46 0Likes

  Marzę o takiej fryzurze!

Leave a Reply