La Americana

B Sides powraca w wielkim stylu. Po dwóch sezonach nieobecności Basia Chrabołowska przedstawia pełną kolekcję wełnianych ubrań. Wreszcie! Tym razem czerpie inspiracje z obydwu Ameryk. Trochę klimatów kowbojskich, trochę etnicznych – co świetnie zostało podkreślone w sesji wizerunkowej: kolorowe koce w tle, kowbojskie kapelusze, a nawet zwierzaki jakby prosto z planu „Tańczącego z wilkami”.

B SIDES 2016 (7)
Poza kontekstem kolekcja pozostaje całkiem współczesna i bardzo na czasie. Wszystkie jej elementy powstały z wełny z merynosów o właściwościach antyalergicznych, tak miękkiej i delikatnej, że zaleca się ją nosić na gołe ciało (tak, naprawdę nie gryzie). To znak rozpoznawczy B Sides, cieszy, że projektantka nie rezygnuje z jakości. Nazwy poszczególnych modeli pochodzą od krajów lub regionów, które inspirowały Basię. Jest sweter La Colombiana – w kolorystyce znamiennej dla strojów ludowych w kolumbijskim regionie Cauca. Jest ponczo La Pampa Argentina – precyzyjnie wykończone cieniutkimi frędzlami, występuje w uniwersalnych kolorach szarym i czarnym. Jest i spódnica, główna bohaterka kolekcji, La Americana, w udany sposób nawiązująca do niedawnych dokonań Stelli McCartney czy Phoebe Philo, które wzięły na tapetę zapomnianą sztukę dziewiarstwa i stworzyły z niej hity sezonu. Jej ołówkowy kształt przypomina mi dawne czasy, koniec lat dziewięćdziesiątych, gdy takie ściągaczowe spódnice i sukienki były niezwykle modne (oczywiście w owym czasie nie myślałam o jakości, więc egzemplarze hurtowo nabywane w Trollu starczały ledwo na parę miesięcy). Ludowego nastroju dodaje bluzka El Gaucho z charakterystycznym dekoltem wykończonym szydełkiem. Powstała w trzech przepięknych kolorach: ciepłej szarości, kremowym beżu i jasnym błękicie. Basia nie zapomniała o mężczyznach i proponuje męską wersję kardiganu z wywijanym kołnierzem. Czarny, obszerny, mięsisty stanowi świetne dopełnienie damskiej kolekcji.
Różnorodność splotów, zdobienia, wykończenia – wszystko składa się w kunsztowną całość. Ręczne wykonanie jest jak zwykle perfekcyjne. Tu chwali się zatrudnianie przez Basię osób, które dziewiarskie rzemiosło mają we krwi. Wisienką na torcie jest powrót przeboju poprzednich sezonów: czapki Super Chunky Alpaca. Tym razem w odcieniu kremowym. A kto chciałby bardziej wczuć się w klimat, może dokupić sobie ręcznie wykonaną bransoletkę z włókien konopi z kolumbijskiego regionu Putumayo. Założę się, że to pamiątka z podróży, dzięki której La Amerikana może być dziś z nami.
B SIDES 2016 (8)
B SIDES 2016
B SIDES 2016 (2)
B SIDES 2016 (3)
B SIDES 2016 (4)
B SIDES 2016 (5)
B SIDES 2016 (6)

Fot. Gosia Turczyńska / 76 management
Modele: Ola Ściślewska / United for Models, Paweł Wybański
Stylizacja: Karolina Gruszecka
Makijaż, włosy: Magdalena Wińska
Scenografia: Witalis
Produkcja: Basia Chrabołowska / B SIDES
Specjalne podziękowania: Stajnia Chojnów, Joanna Krysiewicz, Mariusz Żwierko, Krzysiek Szukieć

Leave a Reply