Kim Gordon & Other Stories

Mam ochotę napisać po prostu: tak, ta Kim Gordon. Bo oto współpraca na pierwszy rzut oka nietypowa, natomiast całkowicie logiczna, gdy przywołamy w pamięci niedawne otwarcie atelier & Other Stories w Los Angeles (do tej pory marka tworzyła w pracowniach w Sztokholmie i Paryżu). Towarzyszyła mu kolekcja lekka, pełna słońca i uroczych nawiązań do lat dziewięćdziesiątych, słodkie sukienki w kwiaty, kopertowe bluzki, zabawne t-shirty i kolorowe komplety idealne na wieczorne spacery po plaży lub wszelakie festiwale. Aż tu nagle pojawiła się Kalifornijka, artystka, pisarka, współzałożycielka Sonic Youth i wszelkie kwiaty czy cukierki ustąpiły wyrazistej, rockowej kresce. Z jednej strony nadruki przypominają stare dobre hippisowskie „tie dye”, potocznie zwane batikiem (specjaliści od batiku mieliby jednak pewne zastrzeżenia, o czym uprzedzam). Ale z drugiej efekt jest na wskroś nowoczesny, a abstrakcyjne linie układają się w… zaimki.

Kim Gordon & Other Stories_Co-lab (1)
„Myślenie o słowie może stworzyć określoną atmosferę i towarzyszy temu również pewna tajemniczość. Sitodruk nadaje obiektom bardziej rzemieślniczy i unikalny charakter. Szczególnie w przypadku nadruków abstrakcyjnych, wyglądają niemal jakby były stworzone techniką „tie-dye”, ale w pewnym sensie, mają bardziej charakter obiektu sztuki. Lubię kontrasty, a także to, kiedy coś nieoczekiwanie nabiera wytwornego charakteru. Myślę, że w dzisiejszych czasach kobiety mogą wpływać na środowisko poprzez swój ubiór” – mówi artystka. Ciekawe, że wspomina o sile słowa w momencie, który dla słów jest okrutny. Coraz częściej zastępowane są symbolami, jakichkolwiek danych statystycznych by się nie chwycić, wynika z nich, że i czytamy, i rozumiemy coraz mniej. Tymczasem w tej kolekcji to słowo zamienia się w symbol. Być może to podskórne działanie, przypadkowo wynikające z całej koncepcji. Ale bardzo mnie porusza.
Kolekcja zawiera dziewięć wzorów bluz i koszulek uszytych z organicznej bawełny, pięć jedwabnych szali oraz dwa mosiężne naszyjniki. Grafiki zostały namalowane przez Kim na papierze ryżowym, następnie przeniesione metodą sitodruku na materiał. Projekty będzie można kupić od 31 sierpnia w sklepie internetowym & Other Stories oraz w wybranych butikach.

Kim Gordon & Other Stories_Co-lab (7) Kim Gordon & Other Stories_Co-lab (8) Kim Gordon & Other Stories_Co-lab (9)

1 Comment

  • dominika
    Posted 24 sierpnia 2017 16:17 0Likes

    mnie się to wszystko jednak składa w jedną całość. od dawna wiadomo o jej zainteresowaniu modą, a na wszystkich 3 koncertach nieodżałowanego SY, na których byłam (tak, to ten stopień fanatyzmu ;)) ta rockowa kim występowała w bardzo dziewczyńskich sukienkach. to co powyżej na zdjęciach, to jest w sumie jakby fuzja tych dwóch elementów, nie sądzisz? niby akwarelowość, ale nie słodko–kwiatowa, tylko w wydaniu abstrakcyjnym, z przybrudzonymi kolorami – dla mnie super! zwłaszcza te jedwabne szale są po prostu piękne. ciekawa jestem jak bardzo limitowane są rzeczy z tej kolekcji (bo obejrzeniu na żywo to można pewnie zapomnieć).

Leave a Reply