KREIST wiosna/lato 2018

Ach, ten KREIST… Spogląda na mnie ze stron zagranicznych magazynów, macha rękami najgorętszych gwiazd, dopada znienacka ze zdjęć mody ulicznej. Nic, tylko się cieszyć. I trochę żałować, że takie miejsce i taki czas, które nie sprzyjają powstaniu sieci luksusowych butików marki w najważniejszych europejskich (i nie tylko) miastach. Krzysztof Stróżyna, projektant i założyciel marki, sprytnie omija cały postsowiecki szał, wciąż i na nowo zachwycając się estetyką amerykańską. Była już Dolly Parton, była Miley Cyrus, pora na Clinta Eastwooda w spódnicy.
KREIST_SS18_10
Kowbojskie elementy widać gołym okiem, są jednak odpowiednio stonowane i dostosowane do czasów współczesnych. Dżinsowe kurtki i płaszcze zdobione zygzakami z nitów lub dużymi gładkimi guzikami, a białe spodnie, choć pozornie idealne na rodeo, zbyt delikatne na takie szaleństwa – bo wręcz transparentne. Jest gwiazda KREIST – element logo, który najwyraźniej na dobre zagościł w kolekcjach. A na deser trochę falban i asymetrii: w tym żartobliwe, niemalże szkolne fartuszki. Detale: zygzakowate przeszycia, szerokie paski z klamrami w zaskakujących miejscach (na przykład na brzegach nogawek czy wokół ud), zwielokrotnione szwy, przedłużone rękawy – budują charakterystyczną dla projektanta wydłużoną proporcję. Sporo długości maksi, wręcz szorującej po ziemi, ale za to z głębokimi rozcięciami.
Wrażenie robi sesja zdjęciowa. To ujęcia Zuzy Krajewskiej nad pustym polskim morzem. Kolorystyka, tło w stylu retro i sporo dawnego wzornictwa w połączeniu z kolekcją przenoszą nas prosto w lata siedemdziesiąte. Trochę tak, jakby młoda Amerykanka przyjechała poznać obcą, lecz pełną niespodzianek wschodnioeuropejską kulturę, zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcia, ale pozostała wierna własnemu, sprawdzonemu stylowi. Duże brawa.
KREIST_SS18_1 KREIST_SS18_2 KREIST_SS18_3 KREIST_SS18_4 KREIST_SS18_6 KREIST_SS18_7 KREIST_SS18_9 KREIST_SS18_10 KREIST_SS18_11 KREIST_SS18_12 KREIST_SS18_13
KREIST_SS18_15 KREIST_SS18_17 KREIST_SS18_18 KREIST_SS18_19 KREIST_SS18_20 KREIST_SS18_21 KREIST_SS18_22 KREIST_SS18_24 KREIST_SS18_26 KREIST_SS18_27 KREIST_SS18_28 KREIST_SS18_29

Fot. Zuza Krajewska
Modelka: Jo Kruk
Fryzury i makijaż: Natalia Niedziela
Creative direction: Krzysztof Stróżyna
Creative consultancy: Magda Machajska/50 Brands
Asystent fotografa: Aleksander Balcerek
Oświetlenie: Roch Adamczak, Dominik Nowak
Produkcja: KREIST & 50 Brands
Asystent produkcji: Aleksandra Kramm

Leave a Reply