Giorgia Lupi & Other Stories. Wyniki badań… gotowe do noszenia!

Uwielbiam te historie. Kto jak kto, ale & Other Stories potrafi je opowiadać w sposób niezmiennie fascynujący. Czy ktoś wcześniej wpadł na pomysł, by wyhaftować na ubraniach… wyniki badań naukowych? Nawet jeśli, założę się, że nigdy wyniki te nie wyglądały tak pięknie. Oto efekt kolejnej współpracy szwedzkiej marki, tym razem z Giorgią Lupi – artystką, która nadaje wynikom badań zupełnie nowy wymiar, przekształcając konkretne dane w abstrakcyjne desenie.

„Inspirowałam się trzema kobietami, które umożliwiły innym rozwój i wejście w świat nauki. Ada Lovelace jest uznawana za pierwszą programistkę komputerową w historii, Rachel Carson w swojej pracy rozwinęła ruch ekologiczny, a Mae Jemison była pierwszą czarnoskórą kobietą w kosmosie” – mówi Giorgia Lupi i tłumaczy, w jaki sposób przeniosła zawartość prac naukowych tych kobiet na kanwę gotowej do noszenia mody. To nie tylko nadruki czy hafty, stanowiące przeniesienie naukowych szkiców czy wykresów, ale także kroje, które nawiązują do czasów i stylu życia trzech naukowczyń. Projekty inspirowane matematyczką posiadają mankiety i kołnierze, podobne do tych noszonych przez kobiety w połowie XIX wieku. Seria ubrań poświęconych konserwacji przyrody przywodzi na myśl morskie głębiny. Astronautka to powiew nowoczesności: obszerna odblaskowa kurtka puchowa, sweter z aplikacjami i sukienka, mające budzić skojarzenia z przestrzenią kosmiczną.

Przy okazji warto przyjrzeć się postaci samej Giorgii Lupi, która za ścieżkę artystyczną obrała kierunek zwany humanizmem danych.Jej prace znajdują się m.in. w stałej kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej (MoMA) w Nowym Jorku. Giorgia jest także współautorką albumu „Dear Data” oraz interaktywnej książki „Observe, Collect, Draw – A Visual Journal”. Magazyn Fast Company uznał Giorgię za jedną ze stu najbardziej kreatywnych osób biznesu w 2018 r. Z jednej strony jej sztuka jest delikatna i wręcz słodkia, z drugiej – skrywa szereg zaskakujących informacji. Kto by pomyślał, że grafika przypominająca japońskie kwiaty wiśni, tak naprawdę stanowi zapis rzadkiej choroby autoimmunologicznej? Zajrzyjcie koniecznie na jej stronę i przekonajcie się sami, co można stworzyć z suchych danych. Współpraca z & Other Stories to jedynie maleńki wycinek tego, co Lupi potrafi.

Kolekcja będzie dostępna w sprzedaży od 7.11.2019.

Zdjęcia: materiały prasowe

1 Comment

  • Klaudia
    Posted 8 listopada 2019 12:22 0Likes

    Coś pięknego. I nieoczywistego. Bo nie pomyslałabym, żeby wyniki badań naukowych umieścić na ubraniach W TAKI SPOŚÓB. Nie łopatologiczny, a intrygujący. Piękna kolekcja, a noszenie jej to dla mnie rozkoszny manifest kobiecej mądrości, solidarności i siły.

Leave a Reply