CONFASHION. Double Check. Jesień zima '18

Krata. Prawdziwy hit tej jesieni. Niby zawsze obecna, a jednocześnie wciąż zalicza swój „spektakularny powrót”. Musi mierzyć się ze skojarzeniami mocno przeterminowanymi (jak grunge chociażby), jednocześnie nadrabiając na tyle, by zaskoczyć czymś nowym. Kingę Król, projektantkę CONFASHION, deseń ten fascynuje nie od dziś. I zdarzał się już sporadycznie we wcześniejszych kolekcjach, ale dopiero teraz wysunął się na prowadzenie. „Double Check” na jesień zimę 2018 to wnikliwa analiza przecinających się pod kątem prostym linii. Odpowiednio nagromadzone potrafią stworzyć Tartan, Glen czy Madras (oraz wiele innych). To właśnie pierwsza z wymienionych, potocznie zwana szkocką kratą, została główną bohaterką. Wcale jednak nie jest łatwo ją znaleźć na pierwszy rzut oka. I o to chodzi w CONFASHION. Nie ma oczywistości, jest niekończący się eksperyment, który daje zawsze zaskakujące efekty.

Bywa, że krata wynika z plis materiału. Albo pokrywa kolaż z pociętych skrawków kolorowych gazet. Albo łączy się z jesiennymi kwiatami, również jakby wyciętymi ze stron czasopism czy katalogów. Nieregularne i niezwykle barwne nadruki to znak rozpoznawczy marki. Wszystkie powstają specjalnie na potrzeby kolekcji, projektowane są od zera, by w finale stworzyć spójną, choć wymykającą się schematom całość. Podobnie z plisami. Pierwsze skojarzenie, gdy widzę cyfrowo nadrukowany na takowe obraz? CONFASHION, wiadomo. Kinga Król nie poprzestaje na tym i na gotowe plisy nakleja jeszcze wycięte obrazki, jakby tworzyła nowy kolaż już nie w formie szkicu, ale na (niemalże) żywym organizmie. Żeby było ciekawiej, te plisy i aplikacje zdobią plecy płaszcza. Albo zamieniają się w spodnie, bo przecież spódnica to temat zbyt oczywisty (choć wciąż pożądany, ale najwyraźniej CONFASHION nie przepada za staniem w miejscu).
Interesująca jest również sama sesja zdjęciowa autorstwa Anny Cywińskiej. W kadr wchodzą elementy zwykle niewidoczne na fotografiach: elementy wyposażenia studia, stelaże, płyty, spinacze podtrzymujące materiał… Podobnie jak tytułowa krata, tło też wymyka się spod kontroli.

Najnowsza kolekcja dostępna jest w sklepie internetowym, w pierwszym, flagowym butiku marki w Poznaniu na ulicy Paderewskiego 8 oraz nowootwartym butiku w Warszawie przy ulicy Kopernika 8/18.

 

Fot. Ania Cywińska
Modelka: Maria Kompf
Makijaż: Paulina Kurowiak
Stylizacja: Kinga Król / Confashion

Leave a Reply