COS. Archive Editions.

Pamiętacie moment, w którym po raz pierwszy napisałam tu o marce COS? To była wzmianka ledwie, ale wywołała lawinę miłości, a nawet zaowocowała w znajomości, które trwają do dziś. Niedługo potem miałam okazję po raz pierwszy sklep odwiedzić i od tamtej pory do dziś pozostaje jednym z moich ulubionych. Mimo przynależności do grupy H&M, która – jak wszyscy wiemy – zbyt wiele dobrego dla świata nie robi (nie piszę, że nic nie robi, ale nie ma co ukrywać, żadna sieciówka świata nie zbawi). Świętowaliśmy tu zarówno piąte, jak i dziesiąte urodziny COSa, a teraz przyszedł moment, gdy COS świętuje czyjeś urodziny, serwując piękną, wspomnieniową kolekcję. Chodzi o przypadające w tym roku stulecie Bauhausu.

Elementy przywołane w tej mini kolekcji to rzeczy inspirowane nurtem Bauhausu, powstałe na przestrzeni ostatnich jedenastu lat. Jako prawdziwa fanka marki, oczywiście wszystkie je pamiętam – czy to z katalogów, czy z przymierzalni. Nigdy jednak ze swojej szafy – wówczas wydawały mi się zbyt konceptualne, nawet na moją zafascynowaną formą skromną osobę. Przy okazji Archive Editions ruszyły wspomnienia z początków bloga (COS jest tylko rok młodszy od Harel), gdy tego typu moda wydawała się niezwykle świeża i wymagająca. Trzeba było nie tylko nauczyć się ją nosić, ale też nierzadko uodpornić się na krytyczne spojrzenia innych, odpornych na COSowe uroki.

Formy, które wówczas COS oferował, dziś, po latach, okazują się odporne na działanie czasu czy setek trendów, które od pory ich powstania zdążyły odejść kilka razy. Zatem, jeśli ktoś był na tyle przewidujący, by tych rzeźb z szafy nie wyrzucić, dziś może cieszyć się nie rekonstrukcją, lecz oryginałem. Znając ówczesną jakość COSa, wciąż w nienaruszonym stanie (o ile nie zaatakowały ich mole).

Kolekcja jest już dostępna w sprzedaży. Znów nie wiem, czy się skuszę, ale za ten powrót do przeszłości serdecznie marce dziękuję.

Zdjęcia: materiały prasowe. Od góry: sukienka 2008 i bransoletka 2015, koszula 2009 i spódnica 2008, koszula 2010, marynarka 2009, sukienka 2008 i peleryna 2008.

2 Comments

 • Laura
  Posted 1 listopada 2019 16:48 0Likes

  Sukienka niezwykle artystyczna, wprost z wybiegu 😮

  • Marta
   Posted 6 listopada 2019 11:51 0Likes

   Niestety tylko dla sylwetek typu szparag. No może biodra dadzą radę, ale biust już nie ?

Leave a Reply