Telefon Zaufania Młodych. Akcja charytatywna Reserved i Fundacji Itaka.

Gdy pisałam niedawno o kolekcji Re.Design, współtworzonej z przedstawicielami polskiego pokolenia Z, miałam okazję zadać im pytania nie tylko o samą współpracę, ale też o ich życie w ogóle, zwłaszcza w kontekście roku spędzonego w izolacji i niepewności większej niż zazwyczaj. Ujęły mnie szczere i otwarte odpowiedzi, bez meandrowania typu „wiesz, zawsze mogło być gorzej” czy wręcz „u mnie wszystko wspaniale”. Sama czuję, że choć nadrabiam już dawno zaprogramowanym optymizmem, moje baterie dość często znajdują się na granicy żywotności. Duże szczęście, że mam z kim podzielić się swoimi obawami. Ale też jestem już na tyle stara, by dobrze się znać i wiedzieć, że bateria da radę, jeśli nie za godzinę, to następnego dnia. Tego szczęścia czy możliwości bardzo młode osoby często po prostu nie mają. Swego rodzaju efektem ubocznym, choć bardzo ważnym wspomnianej wyżej współpracy, jest akcja charytatywna marki Reserved i Fundacji Itaka.

Fot. Bartek Wieczorek

To efekt naszych rozmów z ambasadorami kolekcji, którzy wielokrotnie podkreślali, że temat depresji u młodych ludzi w ciągu ostatniego roku nasilił się. Dzieci i młodzież coraz częściej borykają się z tym problemem, nie mając jednocześnie możliwości wsparcia ze strony dorosłych lub bojąc się ujawnić im swoje obawy. W odpowiedzi na sytuację marka Reserved, we współpracy z Fundacją ITAKA, postanowiła przeznaczyć kwotę 300 tysięcy złotych na pomoc młodzieży w walce z psychicznymi skutkami pandemii – wyjaśnia Rafał Gruszkiewicz, Kierownik ds. komunikacji Digital & PR marki Reserved.  W rezultacie powstał specjalny Telefon Zaufania Młodych, działający od poniedziałku do soboty, czat w poniedziałki i wtorki, a dodatkowo możliwość nieodpłatnych konsultacji psychologicznych w cyklu pięciu spotkań. Przyjęty okres realizacji wspólnych działań to jeden rok, począwszy od dziś. 01.06.2021 do 01.06.2022. Prognozowane liczby osób objętych opieką wynoszą kolejno 9500 (telefon), 3100 (czat) i 168 (spotkania). 

Izabela Świergiel z Fundacji Itaka w naszej rozmowie podkreślała, jak często bagatelizuje się problem depresji wśród osób młodych, tłumacząc młodzieżowym buntem czy kapryśnymi humorami. Dziś wiemy, że coraz młodsze osoby, a nawet dzieci chorują na depresję; co więcej, wiemy, że depresja może być chorobą dziedziczną. Wcześniej niezauważone objawy depresji, w trakcie intensywnego rozwoju psychofizycznego, mogą stanowić dodatkowe zagrożenie – dodaje. W dużych miastach znacznie łatwiej porusza się tematy zdrowia psychicznego. Trzeba jednak pamiętać, że ten komfort wciąż dotyczy niewielkiej liczby osób. W małych miejscowościach czy na wsiach rozmowa o depresji wciąż jest ogromnym problemem, a dziecko, które chodzi do psychologa, bywa uznawane za gorsze, dlatego często ten fakt się ukrywa.

Pod numerem 22 484 88 04 można znaleźć wsparcie specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w pracy z młodzieżą, jak i osobami dorosłymi. Bez oceniania, zawsze anonimowo.

Więcej szczegółów na stronie Stop Depresji.

Leave a Reply