Marimekko x Uniqlo

Duma Finlandii, czyli Marimekko, już po raz kolejny łączy siły z dumą Japonii, czyli Uniqlo. Pierwszy raz spotkały się w 2018 roku, by zaproponować pełną charakterystycznych barwnych wzorów i prostą w formie kolekcję dla kobiet. Niemal sześć lat później, 11 stycznia 2024 roku w wybranych sklepach oraz online pojawi się najświeższy owoc ich współpracy. Tym razem powstały z myślą o kobietach i dzieciach. Wybrzmiewa tu jeszcze jeden motyw: HeatTech, czyli ubrania podnoszące komfort cieplny. Tu osobiste wtrącenie: od 2009 roku nie wyobrażam sobie bez nich zimy. Nie muszą mieć wzorów Marimekko, by odpowiednio grzać, natomiast wzorom warto bliżej się przyjrzeć. Tym bardziej, że nie powstały ani dziś, ani wczoraj.

Wśród wspólnych propozycji znajdziemy następujące graficzne hity fińskiej marki:

Kivet (kamienie)
Autorką motywu jest Maija Isola (przy okazji: to ona stworzyła najbardziej rozpoznawalny wzór Marimekko na świecie, czyli wielkie kwiaty zwane Unikko – zbieżność nazw przypadkowa). Nieregularne okręgi zostały wycięte z papieru, a następnie naniesione na projekt. Za informacją prasową: wzór był prawdopodobnie zainspirowany dużymi, nieregularnymi kamieniami, które były usuwane z działki otaczającej atelier projektantki.


Kissapöllö (puszczyk)
Ta sama autorka w 1961 roku stworzyła deseń pędzlem, przy dźwiękach muzyki.


Seireeni (syrena)
A tu już grecka wycieczka pani Maiji (również w latach 60.) i fascynacja mitologią. Znaczący element Odysei ujęła w prostym falistym wzorze. Może być to fala morska lub dźwiękowa, ponieważ artystkę inspirowało zarówno naturalne otoczenie syren, jak i ich sprowadzające na manowce odgłosy.

Hattara (wata cukrowa)
Nieprzypadkowo zdobią dziecięcą część kolekcji. Ni to chmurki, ni to tytułowa wata, przywodzą na myśl uproszone i uroczo naiwne wizje nieba na pierwszych przedszkolnych rysunkach. To dzieło Penttiego
Rinty
powstałe w roku 1970. Rinta jest też autorem słynnych „okienek” czy nieregularnej obrusowej kratki.

A tak to się przedstawia w komplecie.

Zdjecia: materiały prasowe

Leave a Reply