COS x Kazuki Tabata

Czym jest shibori? To japońska technika farbowania materiałów. Polega na nadawaniu charakterystycznych wzorów za pomocą wcześniejszego wiązania czy składania tkaniny, a następnie częściowego lub całkowitego zanurzania w farbie. Przypomina klasyczne tie dye, zwane w Polsce batikiem, acz jest znacznie bardziej precyzyjna. Tkaniny (względnie dzianiny) zagina się w geometryczne linie, niczym origami, po czym dodatkowo zaprasowuje krawędzie; przewiązuje naokoło sznurkiem lub nicią, a w wersji ultra skrupulatnej – szczypie maleńkie fragmenty materiału i wiąże wokół nich maleńkie węzełki. Z pewnością znacie ten efekt, być może tylko nie macie pojęcia o sposobie jego uzyskania. To sztuka fascynująca i niezwykle przyjemna, nawet do amatorskiego odtwarzania w domu, acz nic się nie umywa do przekazywanych z pokolenia na pokolenie rzemieślniczych umiejętności.

Dokładnie dziś w wybranych sklepach COS pojawi się kolekcja nawiązująca do tej japońskiej tradycji. Powstała we współpracy z pochodzącym z Kioto artystą rzemieślnikiem, Kazukim Tabatą. Zawiera czternaście modeli damskich i męskich (jeśli wciąż chce się nam bawić w takie rozgraniczenie) w odcieniach błękitu (barwy najbardziej dla shibori typowej) oraz brązu czy nasyconej pomarańczy. To swobodnie skrojone komplety, koszule, marynarki i spodnie, t-shirty i tuniki, szale oraz pojemne torby. Całość w beztroskim, wakacyjnym klimacie, który na poniższych zdjęciach dodatkowo podkreśla paleta morskich błękitów w tle.

A jak dokładnie powstają takie wzory? Na poniższych zdjęciach z pracowni Kazukiego Tabaty możecie dokładniej przyjrzeć się temu procesowi.

Zdjęcia: materiały prasowe COS

Leave a Reply