COS denim 2022

Krótko i na temat: COS i dżinsy. Jeśli zastanawiacie się, czy warto, odpowiem równie krótko: tak. Sama sięgałam po denim od nich jeszcze w czasach, gdy o bawełnie organicznej czy tej z recyklingu mówiło się mało albo wcale. Dziś to się staje normą, więc też nie będę poświęcać na tym blogu szczególnie dużo miejsca sprawom oczywistym. Co ciekawe akurat w tej kolekcji, to rezygnacja z nitów, które utrudniają obróbkę ubrań w kolejnym cyklu (czyli gdy zapragniemy podać zużytą rzecz dalej). Z kolei zapięcia powstały z częściowo lub całkowicie odzyskanego metalu.

Znacznie bardziej interesujące są same fasony – od kilku lat powtarzam, że nie definiujemy danej dekady czy sezonu jedynym słusznym modelem dżinsów, w przeciwieństwie do przeszłości, gdy dokładnie wiedzieliśmy, co jest w modzie, a co absolutnie nie. Dziś wybieramy to, co uznamy za najlepsze dla siebie, swojej sylwetki czy pomysłu na stylizację. Z pewnością jednak coś się wydarzyło, bo od pewnego czasu obserwuję powrót szurających po chodniku nogawek. Kształt dowolny, choć raczej szerszy niż węższy. I tu nie ma wyjątku, spodnie wydłużają się, niebezpiecznie sięgając nawet pod obcas. Przy okazji dobra wiadomość dla wysokich: w COSie ktoś Was naprawdę kocha. Uwaga, pokolenie Z zadecydowało i typowych rurek brak (dla niezorientowanych, rurki to synonim obciachu, zresztą słowo „obciach” według nowego pokolenia powinno odejść wraz z rurkami, więcej w tym odcinku mojego podcastu). Jest też charakterystyczne ukośne zapięcie, przez młodzież ukochane, przez nieco starszych odkrywane nieśmiało, lecz z coraz większą sympatią.

Sama jestem ogromną fanką wszelkich dżinsowych elementów, które nie są spodniami, czyli, w przypadku COSa, sukienek, koszul i bluzek. Szczególnie ta poniższa z lewej kusi, przywołując dokonania Phoebe Philo dla Celine (dokładniej dokonania na wiosnę 2011), aż się prosząc o zestawienie z dołem w tym samym kolorze. I zapewne tak się wydarzy.

Fotograf: Daniel Jackson
Stylizacja: Clare Richardson i Mitchell Belk
Modelki i modele: Edie Campbell, Jeenu Mahadevan, Lara Mullen, Lara Stone, Lily Oakes, Ronja Berg,
Helena Mühlberger, Sara Grace Wallerstedt

Leave a Reply