MINJUKIM & Other Stories

Od kilku dobrych lat zwracam Waszą uwagę na koreańską modę. Południowokoreańską, żeby uściślić, bo zwykle właśnie ją mają na myśli ci, którzy o zjawisku piszą czy mówią. Popularność czy to koreańskiej kuchni, czy naiwnej estetyki z rysunkowymi postaciami z Kakao Talk (to ichni komunikator), zwanymi Kakao Friends, czy wreszcie zespołów muzycznych z BTS na czele, odnotowujemy na całym zachodzie, w tym oczywiście w Polsce. Szczególnie wśród bardzo młodych osób. Co się dziwić, mózg otrzymuje potężną dawkę endorfin. Tak, nawet oglądając „Squid Game”, czyli koreański serial, który w zeszłym roku uplasował się na szczycie listy najbardziej popularnych seriali Netflixa wszech czasów. A wspomniana moda? Jest, bardzo często nawet sobie nie zdajemy sprawy, że koreańskie inspiracje już nam w życiu towarzyszą.

Rok temu pisałam tu o wspólnej kolekcji stacjonującej w Londynie, lecz absolutnie koreańskiej projektantki Rejiny Pyo dla marki & Other Stories. Dziś kolejna współpraca szwedzkiej sieci, tym razem z Minju Kim. Urodzona w Gwangju Minju ukończyła Królewskią Akademię Sztuk Pięknych w Antwerpii, w klasie Waltera Van Beirendoncka. W 2013 roku wygrała konkurs H&M Design Award, a dwa lata później stworzyła swoją markę, nie rezygnując z nazwiska, a tylko łącząc je z imieniem i ubierając w wielkie litery. I tak MINJUKIM oficjalnie rozpoczęła działalność. Ciekawostka: na co dzień nie projektuje dla mężczyzn, jednak trzy lata temu zrobiła wyjątek dla wspomnianej grupy BTS, tworząc komplet scenicznych kreacji. Czym się wyróżnia? Wiele wyjaśni fakt, że we wczesnej młodości marzyła o karierze rysowniczki. Elementy graficzne są nieodłączną częscią jej kolekcji: urocze, rytmiczne, nieco retro, choć bez krztyny kurzu.

Dla & Other Stories odtworzyła sporą część swojej kolekcji „Moon Gardener” z 2016 roku (sylwetki możecie obejrzeć na jej Pintereście). Reinterpretuje w niej formy i wzory, doskonale widać, jak bawi się, nadpisując i łącząc na nowo dawne pomysły z całkiem nowymi. To przede wszystkim sukienki i tuniki w pastelowych odcieniach lub w charakterystyczne dla projektantki desenie, a także akcesoria, urocze, dziecięce wręcz, jak spinki do włosów czy podkolanówki z graficznym motywem. MINJUKIM ma niesamowitą wyobraźnię, którą pięknie wyraża w swoich nadrukach, tkaninach i sylwetkach. Jej projekty są zabawne, bajkowe i cudowne w noszeniu. Każda rzecz z kolekcji ma swoją unikalną osobowość. Myślę, że spodoba się każdy element tej kolekcji: sukienka, spódnica czy spinka do włosów i mam nadzieję, że będą sprawiać im radość przez bardzo długi czas – mówi Rocky af Ekenstam Brennicke, dyrektor kreatywna & Other Stories.

Kolekcja jest w sprzedaży od 24 marca 2022 roku. Myślę, żę nadzieja dyrektor kreatywnej jest niepotrzebna, bo radość jest tu widoczna gołym okiem.

A tu Minju Kim przy pracy.

P.S. Gdybyście mieli ochotę posłuchać nieco więcej o koreańskiej modzie, zapraszam Was do odcinka podcastu Barbary Welengo „Sakuracja”, w którym miałam przyjemność gościnnie wystąpić i co nieco na ten temat opowiedzieć.

Leave a Reply