Pora relaksu

Jesteśmy nostalgiczni. Coś, o czym nasi rodzice czy dziadkowie woleliby zapomnieć, hołubimy z siłą podwójną (jeśli nie potrójną czasami). Popularność tematyki związanej z PRL-em udaje mi się wytłumaczyć tylko w taki sposób. Warto jednak dostrzec jedną niezwykle istotną różnicę. W przeciwieństwie do poprzednich pokoleń my mamy realny wybór. Możemy sobie kupić turecki kożuch czy parę Relaksów, ale też kurtkę w Benettonie albo adidasy. Jeśli najdzie nas ochota na bar mleczny – proszę bardzo. Obok będą czekać amerykańskie skrzydełka w kubełku w cenie zbliżonej. Bareja wydaje się coraz bardziej absurdalny, a łyżki na łańcuchach rodem z „Misia” – zjawiskiem, którego trzeba koniecznie doświadczyć – oczywiście z odpowiednią dawką śmiechu przy okazji. Bywa, że ratujemy przed smutnym końcem na śmietniku meble, na które nasi dziadkowie nie mogą już patrzeć, bo wolą prostsze rozwiązania z Ikei. Ratujemy i cieszymy się jak dzieci. Oto polski dizajn lat pięćdziesiątych na przykład. Przypuszczam, że jeszcze chwila, a te cudeńka będą osiągać ceny zaporowe (co dziwiło mnie dziesięć lat temu w Belgii na targach ze starymi meblami). Dostrzegamy nie tylko smutną konieczność (bo tylko taki był kolor, bo innych modeli nie produkowali, bo ładniejsze się psuło itp.), ale też nieoczywiste piękno przedmiotów sprzed paru dekad.
Firma Wojas z reaktywacją butów Relaks wstrzeliła się wręcz idealnie. Pięć lat temu byłoby za wcześnie. Za pięć lat? Kto wie? Może przejdzie nam sentyment do dawnych czasów. A dziś, po zachłyśnięciu się napływem wszelkich możliwych marek zagranicznych, z radością i, mam wrażenie, pewną ulgą powracamy do produktów polskich.
Co ciekawe, wygląd Relaksów prawie wcale się nie zmienił. Może nieco się wysmukliły – chyba aktualnie większość przedmiotów musi przejść lifting, albo przynajmniej delikatną zmianę rozmiaru. Pozostała gumowa podeszwa, natomiast cholewka obecnie w całości jest wykonana ze skóry licowej i woskowanej lub z dwoiny welurowej. Wersji kolorystycznych powstało dziesięć. Pięć jednolitych i pięć dwukolorowych (z czarnymi elementami). Każdy but zdobi logo Relaks – pozbawione mniejszego napisu Nowy Targ, który charakteryzował wyroby z przeszłości. Obuwie wciąż jednak powstaje w Nowym Targu. Dokładnie w tym samym miejscu, co w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Jak to możliwe? Dwadzieścia lat temu Wiesław Wojas (którego marka obuwnicza istnieje od początku lat dziewięćdziesiątych), postanowił odkupić część likwidowanych Nowotarskich Zakładów Przemysłu Skórzanego „Podhale” i przenieść tam swoją produkcję (zakłady istniały od 1953 roku i upadły wraz ze zmianą ustroju – to właśnie tam od 1979 roku powstawały Relaksy).
Prawa do Relaksów przeszły na firmę Wojas automatycznie, choć w tamtym czasie nikt takich sentymentalnych wycieczek nie planował. A teraz? Z powodzeniem można nosić kolorowe śniegowce zamiast Moon Bootsów na przykład. Są zgrabniejsze, znacznie bardziej miejskie, a przede wszystkim nasze krajowe. Być może potrzebne jest lekko przymrużone oko, choć gdy temperatura spadnie, porzucimy wszelką ironię na rzecz własnego komfortu – jestem przekonana.
relaks1
relaks2
relaks3

Zdjęcia: Wojas

2 Comments

 • Małgosia
  Posted 14 stycznia 2014 18:17 0Likes

  Miałam relaksy, kilka razy, nawet białe 😀 Nienawidziłam ich! Nawet nawoskowane świeczką nie chciały się ślizgać! To był koszmar mojego dzieciństwa, inne koleżanki przez całą drogę ze szkoly jechały na podeszwach a ja nawet na tzw. „gołym” lodzie miałam problem. Wygląd butów mi nie wadził, tylko to, że było w nich strasznie gorąco, (chyba gąbką były wyścielane…)
  Te z Wojasa widziałam w ich firmowtm salonie, chyba jednak nie kupiłabym, za bardzo pamiętam te z dzieciństwa 😀 i jakoś mało nostalgicznie do nich podchodzę… Choć te nowe są o niebo ładniejsze i nie tak toporne.

  • harel
   Posted 14 stycznia 2014 18:46 0Likes

   Też mi się wydaje, że to była gąbka. Zabawne, że kiedyś przeszkadzały nam takie rzeczy. Wiele bym dała dziś za buty, w których miałabym sto procent pewności, że się nie poślizgnę 😉

Leave a Reply