Uniqlo – A Sense of Ease

Christophe Lemaire jest mistrzem ciszy i spokoju. Gdy udamy się na jego stronę, ogarnie nas błogość i powolność. Będą zrelaksowane sylwetki i kojące oko kolory. Będą uniwersalne fasony, inspirowane tradycyjnym krawiectwem i ambitne konstrukcyjne rozwiązania, nigdy jednak krzykliwe. Nawet jego poczucie humoru realizuje się dyskretnie, choćby w formie torebki w kształcie croissanta. Kto wie, ten wie (tu przy okazji zachęcę do poznania zjawiska IYKYK – If You Know You Know – które opisywałam w swoim podcaście jakiś czas temu). I dokładnie w tym duchu powstała jego nowa, choć niepierwsza, kolekcja dla japońskiej marki Uniqlo. Dzieła Lemaira i zespołu od sześciu lat kryją się pod nazwą Uniqlo U (i tu ostatnia dygresja: o pierwszych owocach współpracy pisałam tutaj).

Tytuł wiosennej odsłony niejako podsumowuje wszystko, co do tej pory Lemaire i spółka dla Uniqlo dokonali. „A Sense of Ease”. Angielskie słowo „ease” mieni się wieloma znaczeniami. Łatwość, lekkość, swoboda, spokój, ulga, a nawet wolny czas – tyle się tu mieści, a to zaledwie kilka przykładów. Przejawia się, rzecz jasna, w formie, znamiennej dla Lemaira, niezobowiązującej właśnie, choć niepozbawionej konstrukcyjnych niespodzianek, w wiosennej, z małymi wyjątkami przygaszonej palecie barw, neutralnościach z błyskiem nasyconej pomarańczy czy miedzi. Francuski projektant dba o różnorodność struktur, korzysta z hitów japońskiej sieciówki (jak choćby technologia AIRism czy BLOCKTECH), zestawiając je z charakterystyczną dla siebie gniecioną bawełną czy grubymi dzianinowymi splotami. Wśród akcesoriów wprawdzie nie znajdziemy rogalika (po cichu liczyłam na ekonomiczną wersję), w zamian dwa modele torebek: wariacje na temat worka. Przybierają formę bardzo techniczną, szyte z nylonu lub jego mieszanki z bawełną i poliestrem. Ich sportowy charakter przełamują delikatne, pastelowe kolory, a najlepiej zestawić je z całą resztą, by kontekst pozostał bardziej na wybiegu niż na sali gimnastycznej.

W warszawskim sklepie na ten moment znajdziemy tylko wybór t-shirtów tej linii, natomiast pełna kolekcja jest dostępna w sklepie internetowym marki.

Zdjęcia: materiały prasowe Uniqlo

Leave a Reply